MotoMagazín     VeteránInzerce     VeteránForum     VeteránKalendář    Jawa Californian    Japonské klasické motocykly           21.9.2021 18:18         
 ÚVOD   INFORMACE  AKCE / REPORTÁŽE  ARCHIV  ČLÁNKY  MAGAZÍN - BLOG  INZERCE      KOMERČNÍ INZERCE  KONTAKTY
MotoMagazínwww.mototechnik.cz

| Lidová vozítka Os-kar, Velorex | Můj život s Mojmírem Stránským | Smutný víkend v půli června 2011 | Poznatky z renovace, konstrukce, oprav a údržby | Vozítka Velorex v nálezovém stavu | Není Velorex jako Velorex | Dobová replika prototypu vozítka Os-kar | Velorex 16/175, slepý vývojový druh | HOBA - Přestavby tříkolových Velorexů | Technická data motorů vozítek Velorex | Galerie vozítek Velorex | Zajímavosti z konstrukce a života vozítek Velorex | Přívěsné vozíky za Velorexem | Zbastlený Velorex | Výstava Velorexu 24.8. - 14.9.2002 |
  Zbastlený. Toto hanlivé slovo bývá mezi veteránisty velice často používáno. Ne vždy samo o sobě dokáže vyjádřit stav vozidla, jako v případě tohoto vozítka Velorex.


Zbastlený Velorex


  Autor: Jiří Bartuš


  Bývá zvykem, že se na MotoMagazínu snažíme upozorňovat na ta historická vozidla, která se dochovala v původním stavu, který si zaslouží být zachován. A to i v případě, že předchozí majitelé provedly drobné vylepšení či úpravy. Díky nim se z tuctového vozidla může stát zajímavý svědek doby, ve které bylo používáno v běžném provozu.
  Ne vždy se však předešlý majitel vozidla spokojil s drobným vylepšením. Dobové okolnosti spolu s šikovnými ručičkami dokázaly nejednoho majitele přesvědčit k radikální přestavbě vozidla. Mnohdy natolik radikální, až se dnešní příznivci motoristické historie nestačí divit.

  U vozítek Velorex byly úpravy a přestavby velice častým jevem. Je to pochopitelné. Vozítka už v době svého vzniku neposkytovala příliš komfortu, natož v době, kdy se osobní automobil stal běžnou rodinnou součástí. Většina dobových úprav se soustředila na vylepšení uživatelského komfort v podobě zavedení vytápění a vylepšení ovládání vozítka. Byl-li majitel dostatečně kreativní, dokázal vozítko poměrně snadno přetvořit do podoby, jak mu jen fantazie dovolila. Výsledek takových přestaveb byl značně závislý na jeho možnostech a zručnosti.  Vzpomínka na slaný roztok.
  Byly doby, kdy vozítka Velorex sloužila v každodenním provozu po celý rok. Jízda vozítkem v zimním období nebyla nijak snadná. Při sněhové nadílce se třístopé vozítko velice těžko ovládalo. Zvláště pokud byly na silnici vyjeté sněhové koleje. V to případě většinou zadní kolo sklouzlo do jedné z nich a jízda se proměnila v jeden permanentní smyk. Nepřítelem velorexáře však nebyl jen sníh. Hlavním nepřítelem byl chlad. Zde však nemyslím potřebu teplého obleku. Ten byl samozřejmostí i u spoře topících Škodovek. Mám na mysli chlad, který způsoboval zamrzání kondenzované vody na vnitřní straně čelního skla. Proti tomuto neduhu byla obrana jen v neustálém potírání skla solným roztokem z nádoby na sedadle vedle řidiče. Ještě že tenkrát nebyl takový provoz.


  Mnoho dnešních renovátorů se nestačí divit, co šlo s chudákem Velorexem napáchat. Proč jen měl k dispozici svářečku, bědují. Nebo. Kde vzal ty tenkrát nesehnatelné hliníkové plechy, kterými vozítko obalil? Samozřejmě existují i výjimky. Vzpomeňme radikální přestavby vozítek Velorex Františka Honce či známého konstruktéra Julia Kubinského. Jimi upravená vozítka jsou dnes velice ceněnými raritami.

Fotografie Fotografie
Vozítka HOBA I Vozítka HOBA II

  Více informací o přestavbách vozítek Velorex Františka Honce naleznete v článku Přestavby tříkolových Velorexů Františka Honce.


  Opakem budiž vozítko Velorex prodávané na jarní MotorTechně v Brně roku 2014. Z fotografií je patrné, že k posouzení zda jde původem o Velorex či ne, nestačil jen zběhlý pohled. Velorex byl dovezen z Polska, což se dalo tušit. Polští motoristé byly totiž, co se týče přestaveb vozítek Velorex, absolutní špička. Bohužel v kvantitativním slova smyslu.

Fotografie Fotografie
Fotografie Fotografie
Vozítko Velorex - Jarní MotorTechna 2014


  Na závěr řečnická otázka. Co s takovým vozítkem?

  Zbastlený, bastl, bastlit pochází jak jinak než z německého jazyka. Sloveso basteln v překladu znamená kutit či podomácku zhotovovat a je součástí spisovné slovní zásoby.Podpořte MotoMagazín investováním do reklamy na jeho stránkách. Nabídněte své produkty širokému spektru zdejších návštěvníků. Nabízíme širokou škálu možností. Od obrazové reklamy, přes textovou až po PR články.


DISKUSE K ČLÁNKU
Provozovatel serveru nenese žádnou dopovědnost za obsah vložených příspěvků
Strana 1 / 1
Nezodpovězená témata (2/2):
 Tak samozřejmě stran kvality provedení popisovaného PLOveloREXU se podle přiložených letmých snímků vyjádřit nelze, ale já osobně si nemyslím, že by to byla až tak otřesná konstrukce. Má to jistou myšlenku, což se o slepém "doorigináludávání" naopak často říci nedá. DOBOVÁ ÚPRAVA, vážení, je někdy cennější než akrylové staronové originály.
Naopak, pokud se někdo rozhodne ORIGINÁLNÍ DOBOVKU přelomit do originálu, stírá tím onu zajímavou různorodost zpět, ke všemi kritizované soc unifikaci. Takže tak to vidím já.
[Hobo]      (03. 03. 2015)
 Tak samozřejmě stran kvality provedení popisovaného PLOveloREXU se podle přiložených letmých snímků vyjádřit nelze, ale já osobně si nemyslím, že by to byla až tak otřesná konstrukce. Má to jistou myšlenku, což se o slepém "doorigináludávání" naopak často říci nedá. DOBOVÁ ÚPRAVA, vážení, je někdy cennější než akrylové staronové originály.
Naopak, pokud se někdo rozhodne ORIGINÁLNÍ DOBOVKU přelomit do originálu, stírá tím onu zajímavou různorodost zpět, ke všemi kritizované soc unifikaci. Takže tak to vidím já.
[Hobo]      (03. 03. 2015)

NOVÉ TÉMA
Pouze pro založení nového diskusního tématu
Diskuse není určena k podávání inzerce. Příspěvky posouzené jako inzerce budou z diskuse odstraněny. K soukromé bezplatné inzerci použijte oddíl Inzerce.
 Jméno:     
 E-mail:     
Nutno vyplnit text a jméno
Upozornění: Vkládejte pouze příspěvky, které souvisí s danou tématikou. Nepatřičné příspěvky budou z diskuse odstraněny.

Tip: V textu můžete používat tyto HTML tagy: <U>, <I>.
Při editaci se Enter bere jako odřádkování, které se zobrazuje.

Komerční inzerce
Renovace a oprava nejrůznějších palivových nádrží navíc umí hodit vašeho veterána do gala.
Nové články
Z druhé ruky: Jawa Pérák in action
Kopčany 2019
Duel naháčů
Brno Revival 2019
Jawa 300 CL a vozík PAv
Suzuki TC200
Pérák ze stodoly
Můj život Pekelného Anděla
Medzinárodné motocyklové preteky Letisko Trenčín 2020
Mad Max Style…
Yamaha FZ 750
Ve stopě zlínské šestidenní 2020
Pérák 2020
XXXVIII. Nepomucký trojúhelník
Sraz patinovek a bastlů
NIPPON RETRO 2020
Renovace motocyklu Jawa 350 typ Californian II z výrobní série pro Ministerstvo vnitra
Kawasaki Z H2 a nová Čechie-Böhmerland

PODPOŘTE NÁS
SDÍLENÍM ČLÁNKU

MotoMagazín na facebooku


Témata
INZERCE     Nový inzerát
Japonské motocykly
Poválečné motocykly ČZ
Jawa Pérák
Motocykly JAWA 500 OHC
Motocykly JAWA Bizon
Lidová vozítka
Vozítka Velorex
Manet 90
Kniha vozítka Velorex
Motocyklové vozíky
Motocyklové vozíky PAv
Mopedy Stadion
Sidecary VELOREX
Videoarchiv
Francouzské motocykly
Literatura
OILMASTER
MotoMagazín na Youtube
MotoMagazín na Rajčeti
Motocyklové vozíky PAv - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
Jawa Californian - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
  Dodatky knihy
  Fan club Velorex
Vrchní, zdrhni!
www.jawadily.cz
Žebříček článků
Brno Revival 2019
NIPPON RETRO 2018
Česká Tourist Trophy 2016
300 zatáček Gustava Havla 2018
III. Pohár motorových dvoukolek
Ve stopě zlínské šestidenní 2018
300 zatáček Gustava Havla 2015
Česká Tourist Trophy 2017
Nepomucký trojúhelník 2018
Pérák 2016
Česká Tourist Trophy 2018
300 zatáček Gustava Havla
Pérák 2017
Sraz patinovek a bastlů
Jarní cena Brna 2018
XXI. Jarní sraz Velorexů v Boskovicích
Slovácký okruh 2018
Pérák 2015
Česká Tourist Trophy - IRRC 2019
7. Sjezd Jawistů v Luhačovicích
Kopčany 2019
X. setkání motocyklů Jawa 500 OHC
Cena města Jičína 2018
Kniha Jawa Californian
Barum Czech Rally Zlín 2017
Publikování nebo další šíření obsahu serveru motomagazin.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno. © Jiří Bartuš