MotoMagazín     VeteránInzerce     VeteránForum     VeteránKalendář    Jawa Californian    Japonské klasické motocykly           18.7.2024 09:32         
 ÚVOD   INFORMACE  AKCE / REPORTÁŽE  ARCHIV  ČLÁNKY  MAGAZÍN - BLOG  INZERCE      KOMERČNÍ INZERCE  KONTAKTY
MotoMagazínwww.mototechnik.cz

| Mopedy Stadion | Moped Stadion S 11 - nálezový stav | Moped Stadion S 23 - nálezový stav | Galerie mopedů Stadion |
Leonette
Leonette Leonette   Zájemci o mopedy a malé motocykly československé výroby by si neměli nechat ujít článek Petra Hošťálka o brazilských motocyklech Leona Herzoga Leonette, který vychází na stránkách listopadového vydání časopisu MotorJournal.
  V článku je použito mnoho unikátních nikdy nepublikovaných fotografií a grafických materiálů z rodinného archivu zakladatele firmy.
Fotografie, které se do tištěné podoby článku nevešly, plánuji zveřejnit zde na MotoMagazínu.     Jiří Bartuš


Mopedy Stadion

  Vydáním knih Petra Hošťálka o mopedech Stadion, se mnohé změnilo. Jelikož je v knihách do detailu sepsána historie vývoje mopedů ve všech souvislostech, mohou se jevit některé závěry v tomto článku jako nepřesné. Doporučuji tedy všem, kteří se o historii mopedů Stadion zajímají, aby si zmiňované knihy prostudovali. Na MotoMagazínu se dále budeme ubírat směrem k doplnění detailních fotografií a konstrukčním zajímavostem na mopedech v nálezovém stavu a po renovaci.  Jiří BartušIII. aktualizované vydání (3.2.2008), autor Jiří Bartuš

Výrobce: Velo Stadion, národní podnik, Rakovník
               Motor, n. p., České Budějovice, závod Stadion, Rakovník


Rok výroby: 1956-1965

  Mopedy, tedy motocykly s motorem vybaveným pomocný pohonem šlapacími pedály, mají v Československu mnohaletou tradici. Výhodou mopedu (dle prvorepublikové terminologie motorového kola) byla vždy nejen jednoduchost konstrukce, ale zejména legislativní zvýhodnění jeho provozu. Meziválečná legislativa umožňovala řídit stroj, který je opatřen šlapacími pedály a zdvihový objem nepřevyšuje 100 cm3, bez nutnosti registrace, platby silniční daně a zejména bez vůdčího listu. Mezi nejznámější prvorepubliková motorová kola patří ČZ 76 Kaktus, Jawa Robot či ČZ 98.
  Postupný vývoj technologií motocyklů, zejména zvyšování měrného výkonu motorů, dalo v období po druhé světové válce za vznik nové objemové třídy 50 cm3. Typickým příklade moderně řešeného motocyklu kategorie 50cm3 počátku 50. let minulého století je motocykl Jawa 50 typ 550 zvaný Pionýr (1955). Ač se při jeho konstrukci vycházelo se zařazením do kategorie mopedů a tedy osazením motoru pedály, sériově vyráběn byl jako malý, avšak plnohodnotný motocykl. Bylo tedy pouze otázkou času, kdy se v této objemové třídě objeví obdobný stroj, avšak méně náročné kategorie, moped.

Prototyp mopedu Stadion S11, Svět Motorů 1956   Úkolem zkonstruovat moped bylo v Československu pověřeno Vývojové oddělení veloprůmyslu Rokycany, kde pod vedením konstruktéra Sovadiny vznikl roku 1956 prototyp mopedu Stadion provizorně opatřený motorem Fichtel a Sachs 48 cm3 a Vývojové oddělení Závodů 9. května, kde téhož roku vznikl prototyp mopedu Jawetta opatřený motorem JAWA typ 551 jenž koncepčně vycházel z motoru Jawa 550. Prototypy obou mopedů (v té době neměly ještě obchodní název) byly představeny veřejnosti na II. strojírenské výstavě v Brně roku 1956.
Prototyp mopedu Stadion S11, Svět Motorů 1956   

  V období let 1956 – 1957 vzniklo zřejmě ještě několik prototypů opatřených motorem Fichtel a Sachs a taktéž i motorem JAWA 552.

  Sériová výroba mopedu Stadion byla svěřena výrobci jízdních kol Velo Stadion, národní podnik, Rakovník (později spadající pod Motor, n.p., České Budějovice - Motor, n. p., České Budějovice, závod Stadion, Rakovník) v druhém pololetí toku 1957. Motory dodával Motor, n.p., České Budějovice. Obchodní název Stadion dostal moped dle tradiční značky výrobního podniku Velo Stadion. Typové označení S1 uváděné na některých dokumentech zřejmě souvisí s univerzálním předtiskem pro předpokládané obchodní označením verzí S11 (standardní) a S12 (zlepšené). 1. druh typového štítku mopedu Stadion S11

  Jednoduchá konstrukce mopedu Stadion byla koncipována zcela odlišně od technologicky náročných mopedů Jaweta (sériová výroba mopedů Jaweta standard započala v druhém pololetí toku 1959). Trubková konstrukce rámu (průměr hlavní trubky 45 mm) a spartánské vybavení mopedu Stadion typ S 11 dalo základ jeho oblíbenosti mezi motoristickou veřejností. Sériově byl opatřen motorem Jawa typ 552 odvozeným od motoru Jawa typ 551 vyvinutým pro mopedy Jaweta. Vzhledem k tomu, že vývoj mopedů Stadion a Jawa probíhal současně a situace národního hospodářství vyžadovala unifikaci dílů, obsahují oba tyto mopedy mnoho shodných dílů jako např. kola s brzdami, ovládací prvky či sedlo. První typy mopedu mohly být též označovány jako typ S 1.

Stadion S11 Stadion S11

  První sériové typy byly vybaveny jednoduchou přední vidlicí s rameny odpruženými zkrutnými pryžovými bloky. Tato koncepce se v praxi příliš neosvědčila, neboť u slabě dimenzované vidlice docházelo k praskání pryžových bloků a tím k nebezpečným nehodám. Později byla přední vidlice inovována vahadly odpruženými tlačnými pružinami shodné konstrukce jako v mopedech Jaweta.
  Majitelé mopedů opatřených prvním typem přední vidlice si mohli nechat v autorizovaných opravnách tuto vidlici nahradit novým typem. Montáž nové přední vidlice si vyžádala změnu v uložení předního blatníku.
Přední vidlice s rameny odpruženými zkrutnými pryžovými bloky Přední vidlice s vahadly odpruženými  tlačnými pružinami
Přední vidlice s rameny odpruženými zkrutnými pryžovými bloky Přední vidlice s vahadly odpruženými tlačnými pružinami

  Mimo tuto zásadní změnu docházelo během výroby k postupným inovacím. Kolem roku 1959 došlo k prvním zásadnějším změnám v konstrukci. Změny tak završily sérii průběžných úprav zejména rámu. Duralové ráfky kol byly nahrazeny ocelovými chromovanými. Osy brzdových klíčů byly zvětšeny z 8mm na 10mm. Jednoramenný stojan nahradil dvouramenný (dvouramenný stojan byl dodáván jako náhradní díl společně i s potřebnou částí rámu, kterou bylo nutno při výměně stojanu svařit s rámem).  více o konstrukčních a vývojových změnách |

  Od poloviny roku 1959 byly mopedy Stadion S11 vyráběny ve dvou základních provedeních.
Standardní: standardní boční výfuk, oddělený světlomet Daimon, ručí zvonek
Zlepšené, dodávané na zvláštní objednávku (téměř výhradně na vývoz) ve dvou možných provedeních:
1. provedení: prodloužený výfuk, rychloměr v držáku, přepínač světel, bzučák
2. provedení: prodloužený výfuk, světlomet integrovaný do krytu řidítek společně s tachometrem a přepínačem

  Prodloužený výfuk byla realizace patentu Ing. Kopala a Šverhala číslo 87359, kdy se, vhodnou úpravou tvaru vývodu a přepážek výfuku dosáhlo nižší hladiny hluku.

Stadion S11, standardní provedení Stadion S11, zlepšené provedení
Stadion S11, standardní provedení Stadion S11, zlepšené provedení

  Moped Stadion S 22, který přibyl do výrobního programu v roce 1960 přinesl větší jízdní komfort a výkony a taktéž větší unifikaci s mopedy Jaweta. Konstrukce mopedu byla kompletně přepracována. Motor byl vybaven novým polospádovým karburátorem Jikov 2912 PS na místo typu 2912M (M znamená monoblok) a tlumičem sání. Šířka pneumatik byla zvětšena z 2" na 2,25".

Moped Stadion S 23, nálezový stav   Labutí písní značky Stadion byl typ S 23, který byl představen v roce 1962. Tento sportovní moped designově navazoval na typ S 22. Motor JAWA 552 byl vybaven polospádovým karburátorem Jikov 2914 PS se zvětšeným průměrem difuzéru z 12mm na 14mm) čímž bylo dosaženo zvýšení jeho výkonu. Takto mohl moped dosáhnout maximální rychlosti až 60 km/hod. Zesílení rámu příčkou nad motorem, zvětšení průměru brzd na 100mm a osazení panelu řídítek větrným štítkem bylo logickou reakcí na zvýšené jízdní výkony tohoto stroje. Malosériová výroba byla určena pouze na vývoz, což znamenalo, že se tento výjimečný stroj k československým spotřebitelům téměř nedostal. Dochovaných několik kusů pochází z nákupu v zahraničí, případně z odkupu mopedů po prezentacích na veletrzích a obchodních zastoupeních. Několik málo kusů se dostalo do rukou českých majitelů nákupem mopedů vrácených zahraničními zákazníky na reklamaci. Provedení jednotlivých kusů mopedů S23 se mohou lišit dle konkrétních požadavků odběratelů. Konstrukčním změnám mopedů S23 je věnována samostatná kapitola.

  Výkony motorů jednotlivých modelů byly voleny tak, aby dodržely předpisy stanovené pro mopedy v zemích jejich prodeje.

  Na základě direktivního rozhodnutí orgánů moci, spojeným s restrukturalizací motocyklové výroby v Československu, byla výroba mopedů v Rakovníku v roce 1964 ukončena.

  Budoucí výroba mopedů byla direktivně převedena na Slovensko do ZVL Povážské strojárne, k. p., Považská Bystrica, kde až po několikaleté odmlce vznikl počátkem 70. let 20. století nový moped Babetta typ 228. Výrobní dokumentace motorů včetně výrobního zařízení byla prodána Sovětského Svazu kde byla použita k výrobě motorů do mopedů Riga.

Časový přehled výroby mopedů Stadion

1956  představení prototypu (motor Fichtel a Sachs) na II. strojírenské výstavě v Brně společně s prototypem mopedu Jaweta
1957/1958 - 196x  typ S 11 (S 1), sériová produkce (nejprve vahadlová přední vidlice s rameny odpruženými zkrutnými pryžovými bloky, později tlačnými pružinami)
1960 - 1965  typ S 22, sériová produkce
1962 - 1965  typ S 23, prototypové série


Prototypy a malosériová výroba

  Vedle běžné sériové produkce vzniklo i několik odvozených typů pro sportovní účely. Známá byla naříklad plochodrážní úprava S26. Mimo malosériové soutěžní modely bylo vyrobeno i několik ryze soutěžních speciálů jako například Stadion S11 Jet s redukční převodovkou či S22 pro továrního jezdce Josefa Sejka.

  V konstrukčním oddělení nezávisle na sériové výrobě vzniklo i několik velice zajímavých prototypů. Pro budoucí výrobu byl chystán jak motor s pedály s třístupňovou převodovkou, tak malý motocykl typ S25 s motorem bez pedálů, chlazeným ventilátorem a osazeným třístupňovou převodovkou.

Provoz mopedů Stadion

  Mopedy Stadion byly ve své době nejlacinějšími motorovými dopravními prostředky v Československu. V roce 1957 stál moped typ S11 1900 Kčs a v roce 1963 byla jeho cena stanovena na 1500 Kčs. Cena mopedu typ S22 činila v roce 1963 2100 Kčs. Pro porovnání, cena mopedů Jawetta 551 byla v tomtéž roce stanovena na 2200 Kčs typ Standard a 2330 Kčs typ Sport. Mopedy byly k dostání v tehdy monopolní síti prodejen podniku Mototechna, n.p.. Vývoz a prodej v zahraničí zajišťoval Motokov, podnik zahraničního obchdu. Garanční i pozáruční servis zajišťovala Garanční opravna Motor - Jikov, Praha a opravny Mototechny n.p..

  K řízení mopedů Stadion z počátku nebylo třeba řidičského průkazu. Doklad k mopedu Stadion S 1 K provozu stačilo mít zaplacené pojistné za povinné pojištění zákonné odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidel (v roce 1957 činilo 12 Kčs). Řidičům bylo též doporučováno uzavřít pojistné za havarijní pojištění mopedu (v roce 1957 činilo 50 Kčs). Pojistné nabízela v tehdejší době monopolní Státní pojišťovna.
   Doklad k mopedu Stadion S 1

Výbava mopedů Stadion
  Standardní výbavu nářadím pro opravy na cestách tvořily:
  S11, dle KND 1958: Klíč lisovaný 14/17, Klíč lisovaný 11/12, Klíč lisovaný 9/10, Klíč na svíčku, Šroubovák č.2, Montážní páka, Klíč s měrkami na kontakty. Nářadí bylo zabaleno v PVC obalu a vloženo do schránky v nosiči zavazadel.
  S11, S22, S23: Klíč lisovaný 14/17, Klíč trubkový 21/22, Klíč trubkový 10, Šroubovák č.2, Montážní páka, Univerzální klíč s měrkou na kontakty. Nářadí bylo zabaleno v obalu a vloženo do schránky v nosiči zavazadel.

  Ke standardní výbavě mopedu všech typů patřila též hustilka.

Amatérské úpravy mopedů Stadion

  Jednoduchá konstrukce mopedů Stadion podpořená snadnou údržbou umožnila dosahovat mimořádných výkonů jak na poli sportovním (např. závody na ploché dráze, silniční závody či vytrvalostní závody), tak při zdolávání náročných tras motoristických expedicí (např. na Blízký východ a do Afriky). Veliká rozšířenost mopedů mezi mládeží přímo vybízela k pořádání motoristických podniků všeho druhu.Úpravy mopedů Stadion pro závodní účely byly předmětem činnosti mnoha kolektivů (v minulosti zejména Svazarmovských) a nadšenců a jsou jím tak i v dnešní době.

  Amatérské úpravy mopedů pro závodní účely se ve většině případů týkaly zejména zvýšení výkonu motoru. Motory JAWA 552 byly nejčastěji upravovány tak, že jim byly upraveny a vyleštěny kanály válce, zvýšen kompresní poměr snížením hlavy válce a dále byly vybaveny karburátorem s větším difuzórem (Jikov 2914). Rámy a řídítka byly vyztužovány, dle charakteru závodu byly měněny převody a u mopedů S11 často bývala zvětšována nádrž vsazením pruhu plechu mezi spodní a vrchní část. Kompletní návod na zvýšení výkonu motoru byl například publikován jak v knize Údržba a opravy mopedů, Ing. Jiří Dočkal, SNTL 1964, tak i v motoristickém časopise Svět Motorů.

Na mopedu k Beduínům, I. M. Jedlička, STN 1964 - fotografie - Stadion-JET, výstava České závodní motocykly v NTM, Praha 2002
Na mopedu k Beduínům,
I. M. Jedlička, STN 1964
- fotografie -
Stadion-JET,
výstava České závodní motocykly v NTM,
Praha 2002

Uplatnění komponentů mopedů Stadion

  Upravené motory Jawa 552 našly využití v motorových řetězových pilách. Motory Jawa 552 a komponenty mopedů Stadion byly používány i jinými formami vyrábějícími mopedy.

Moped Leonette Leonette

Výrobce: Herzog Industries, Rio de Janeiro, Brazil

Rok výroby: 60. léta 20. století

Motor: Jawa typ 552

  Leon Herzog přicestoval z rodného Polska do brazilského Rio de Janeira jako utečenec před druhou světovou válkou. Zde založil firmu Herzog Industries, kde v 50. letech 20. století vyráběl mopedy Gulivette, ve kterých používal motory francouzské značky Lavalette. Taktéž byl v té době dovozcem malých motocyklů Jawa do Brazílie.

  Své obchodní kontakty s Jawou využil při konstrukci a výrobě nových typů mopedů tak, že pro ně zajistil dovoz motorů Jawa 552 a přidružených komponentů z mopedů Stadion S11 a později S22 jako například výfuk, kryty sání, pedály a kola. Mopedy dostaly obchodní název Leonette dle jeho křestního jména Leon. Mopedy Leonette byly vyráběny v tisícových sériích a byly zejména mezi brazilskou mládeží velmi oblíbeny. K dispozici byly tři základní provedení Esporte, Passeio, Turismo lišící se zejména stupněm výbavy. Mopedy Leonette byly vybaveny motorem Jawa typ 552 nejprve s karburátorem Jikov 2912 M, později 2912 PS. 19'' kola byla v roce 1964 nahrazena 16''.
  V pozdější době firma Leona Herzoga též vyráběla též malé motocykly s motory Jawa 50.

Riga

  Motor Jawa typ 552 byl předlohou pro motory sovětských mopedů Riga typ 1, 3, 4 a 12 které vyráběl Rižský motocyklový závod, Lotyšsko, SSSR.

  Moped Riga 1 byl vyráběn v letech 1962 - 1964. Nejprve využíval dovezené motory Jawa 552, později již byly tyto motory upraveny a dostaly název Š-51. Motory Š-51, kde došlo zejména k úpravě válce, hlavy a karburátoru byly používány v letech 1964-1968 v mopedech Riga 3. Od roku 1969 došlo k dalším změnám jak na motoru (Š-52) tak na celém mopedu, který dostal označení Riga 4. Mopedy Riga 12 a 16 přišly do výroby na počátku 70. let pod obchodním názvem Verhovina-4 a po designových úpravách Verhovina-5 či 6. Motory v obou typech byly vývojovými stupni motorů předchozích. Riga 12 používal motor Š-57 s pedály a typ Riga 16 motor Š-58 se startovací pákou.

Konstrukční provedení mopedů Stadion

  Konstrukční a barevné provedení se může lišit jak dle data výroby, tak dle určení jednotlivého kusu. Nelze tedy vždy zcela jistě stanovit v jakému provedení přesně by měl daný kus odpovídat.

  Barevná provedení mopedů Stadion S11

rám, vidlice, pruh na nádrži, objímka nádrže blatníky, nádrž, nosič zavazadel, stojan, kryt řetězu
červená-karmínová bílá-slonová kost
hnědá-světlá bílá-slonová kost
modrá-světlá bílá-slonová kost
zelená-mentolová bílá-slonová kost
fialová bílá-slonová kost

  Držák světlometu byl ve většině případů v barvě černé. U strojů nejmladších ročníků lze spatřit držák v barvě bílé-slonová kost, případně výjimečně chromovaný. Nádrž byla ve většině případů dvojbarevná. Základ tvořila barva bílá-slonová kost (pouze výjimečně, u strojů určených k propagaci, byla nádrž chromována). Barevný pruh v horní části nádrže byl v barvě shodné s barvou rámu. Jednobarevnou nádrž v barvě bílé-slonová kost lze spatřit na strojích nejmladších ročníků. Mopedy určené na vývoz a propagaci mohly mít barevná provedení odlišné.
  Většina nádrží opatřených barevným pruhem měla rozhraní barev přeznačeno podélnou barevnou linkou. Používána byla zlatá, černá i červená linka šíře 3mm, zřejmě dle barvy pruhu.
  Pryžový potah sedla měl vždy barvu šedou. Barva hustilky byla buď černá, nebo bílá-slonová kost.
  Zejména k prvním sériovým kusům se dávaly nálepky Stadion s logem firmy na zadní blatník a s nápisem Made in Czechoslovakia na sedlovou trubku. Taktéž samolepka – nápis Stadion umístěná na hlavní rámové trubce za nádrží byla používána spíše u mopedů prvních sérií. Naopak samolepku - nápis Stadion umístěnou příčně na nádrži lze spatřit na strojích nejmladších ročníků (v kombinaci s nádrží bez středového pruhu).

  Konstrukční změny a odlišnosti mopedů Stadion S11

  Mopedů Stadion S11, na rozdíl od svých následovníků, procházely během výroby neustálým systematickým vývojem. Následující seznam je pokusem o shrnutí konstrukčních změn jenž mopedy provázely.

  Rám a kola
   Do v.č. 2000 jednoduché uchycení svislé hlavy řízení k hlavní trubce, nádrž uchycena šroubem M8x20, napínací šrouby zadního kola, včetně drážky pro uložení kola, šikmo vzhůru, absence oka pro zachycení lanovodů. Tuto variantu ale nelze zatím v praxi potvrdit.
  Od v.č. 2000 vylepšeno uchycení svislé hlavy řízení k hlavní trubce, změněn způsob uchycení nádrže třmenem - na rámu přibyl středící kolík
Od roku 1959 napínací šrouby zadního kola, včetně drážku pro uložení kola, souběžně s vidlicí, uložení stojanu (dvouramenný stojan), a tvaru příčky větví zadní vidlice z U profilu na kruhový.
Umístění madel pro přenášení mopedu (nejprve madla na obou stranách rámu, později bez madla)
Tvar horního záchytu hustilky (nejprve menší rozměr, členitější, později větší rozměr jednodušší tvar)
Oko pro zachycení lanovodů (nejprve navařeno na spodní části rámu, později součást objímky nádrže, u nejstarších a nejmladších strojů bylo od oka upuštěno)
Závit M6 ve spodní části rámu, sloužící pro uchycení houkačky, byl realizován pouze u prvních výrobních sérii.
Přední vidlice (nejprve s pryžovými bloky, později s tlačnými pružinami). Této změně odpovídá i změna tvaru předního blatníku a jeho vzpěry.
Přední vidlice s pryžovými bloky
  Kyvná ramena (nejprve pouze s otvorem na osu kola, později se stahovacími třmeny osy)
  Šroub čepu kyvného ramene změněn od v. č. 3000
Záchyt reakce přední brzdy změněn od v. č. 3000 (nejprve ocelový, poté z hliníkové slitiny)
Nádrž do v.č. 2000 přichycena šroubem M8x20, od v.č. 2000 připevněna třmenem dvěma šrouby M6x25
Palivový kohout (nejprve závit M10x1,5, později M10x1)
Stojan (nejprve jednoramenný, později dvouramenný - úprava rámu)
Kryt řetězu (nejprve s výřezem pro rám, přechodně bez výřezu a prolisů, později bez výřezu s prolisy)
Brzdová víka a brzdové klíče a čelisti (nejprve průměr klíče 8mm, později 10 mm)
Ráfky kol (nejprve duralové, později ocelové chromované)

  Motor
Od roku 1959 přepracována převodovka s ohledem na zesílení převodových kol
Válec (nejprve s otevřenými svorníky, později s uzavřenými svorníky)
Pravé víko motoru - způsob uchycení víka (nejprve hliníkové lisované - jeden centrální šroub M6 a kolík, později od roku 1959 odlitek - dva šrouby M6)
Tlumič výfuku (nejprve stranový, později od poloviny roku 1959 stranový nebo přímý). Objímka výfuku se liší dle provedení výfuku.
Počet článků sek. řetězu (nejprve 114, od 1.8.1959 112)
Pedály (nejprve celoplastová pedálová část, později od roku 1959 kovový rám pedálu z tvarovaného plechu)

  Elektrické zařízení
Cívka osvětlení (nejprve dva vývody /15W a 3W/, později jeden vývod 18W)
Žárovka zadní svítilny (nejprve 12V/3W zapojení s jedním vodičem - ukostřena, později 6V/3W zapojení se dvěma vodiči)
Světlomet Daimon (nejprve se dvěma el. vývody /vstup od magneta a výstup na zadní světlo/, později s jedním vývodem /vstup od magneta/ a průchodkou /výstup na zadní světlo/). Tyto změny souvisí se změnou elektrického zapojení mopedu. Zřejmě jen některé mopedy prvních výrobních sérií měly zadní světlo napájené ze samostatného vinutí cívky osvětlení (nezávisle od vinutí hlavního světlometu) jedním vodičem a žárovku 12V/3W. Standardně bylo u mopedů prvních sérií provedeno elektrické zapojení z jednoho vinutí světelné cívky tak, že zadní žárovka byla zapojena paralelně k přední (světlomet Daimon se dvěma el. vývody). Vzhledem k tomu, že vlivem značného kolísání napětí docházelo často k poruchám žárovky, přešlo se později na zapojení zadního světla dvěma vodiči. Princip spočívá v napájení žárovky zadního světla přes nesvítící vlákno žárovky předního světla.
Některé mopedy mohly být opatřeny brzdovou svítilnou. Pro tento účel byla upravena i brzdová páka na motoru.

  Ostatní možné změny
Výrobní štítek (nejprve pouze znak s nápisem ORIGINAL VELO STADION, později štítek STADION s údaji číslo motoru, číslo rámu, rok výroby).
Výrobní číslo (u mopedů se znakem vyraženo na levém zadním plechu rámu držícím motor, u mopedů s výrobním štítkem vyraženo pouze na štítku).
První vyrobené kusy měly mít řídítka osazena řadícím mechanismem značky Magura ® (MAGURA Gustav Magenwirth GmbH & Co. KG, Bad Urach, Germany).
Některé kusy mohly být vybaveny zvětšenou palivovou nádrží přidaným středním pruhem pro zvýšení objemu.
První vyrobené sériové kusy nebyly vybaveny nosičem zavazadel.
Řídítka existovala ve dvou provedeních lišícím se dopředným sklonem a tvarem.

  Veškeré změny byly realizovány v průběžně a nelze je tedy s určitostí vztáhnout k určitému časovému období. S jistotou lze určit přibližně tyto základní modifikace mopedů Stadion S11 dle roku výroby:

1956 1.prototyp (Vývojové oddělení veloprůmyslu Rokycany)
1956 – 1957 prototypy
1957-1958 sériové výroba, výrobní číslo 0 – 2000
1957-1958 sériové výroba, výrobní číslo > 2000 (úprava vahadel přední vidlice, rámu - uchycení svislé hlavy řízení, uložení nádrže)
1958 sériové výroba (změna typu přední vidlice)
1959 - 196x sériové výroba (změna rámu, stojanu, krytu na řetěz)
196x - 1964 nejmladší stroje sériové výroby se vyznačují změnou výrobního štítku s výrobním číslem, tvaru horního záchytu hustilky, absencí madel a oka záchytu lanovodů, barevného provedení dílů

  Barevná a designová provedení mopedů Stadion S22

rám, vidlice, kryt světlometu, kryt řetězu, nosič zavazadel, stojan, kryt řidítek blatníky, nádrž
červená-karmínová bílá-slonová kost
modrá-světlá bílá-slonová kost
zelená-mentolová bílá-slonová kost
oranžová černá
oranžová bílá-slonová kost

  Etikety s nápisem Stadion byly umístěny na bočních krytech rámu. Možné je i provedení s etiketami se znakem S umístěnými na bocích nádrže. Mopedy určené na vývoz a propagaci mohly mít barevná provedení odlišné. Například boky nádrže mohly býti chromovány či opatřeny barvou rámu. Vývozní kusy mohly též mít nádrž s vylisovaným nápisem Stadion nebo bez vylisovaného nápisu z obchodních důvodů označenou etiketou s nápisem JAWA

  Sedlo potaženo koženkou barevné kombinace barvy shodné s barvou blatníků po obvodě a barvy shodné s barvou rámu na horní straně a po spodním obvodě.

  Konstrukční změny a odlišnosti mopedů Stadion S22

  Plastové kryty sání byly nejprve ze žlutého plastu, později z plastu šedého. Nejstarší mopedy vybavené karburátory 2912 M vybaveny nebyly.
  Boční kryty rámu byly dvojího provedení. U starších byly lanovody vedeny otvory v krytech. U novějších byly lanovody vedeny středem mezi plechy.
  Řídítka existovala ve dvou provedeních lišícím se dopředným sklonem a tvarem a polohou otvorů pro vývod lanovodů. Na některých mopedech určených na vývoz mohly být použity řídítka nízká rovná.

  V průběhu výroby byl odstraněn otvor mezi bloky motoru původně určený pro starší typ karburátoru.
  Zejména dle předpisů v zemích prodeje se může lišit výkon motoru. Slabší verze má udávaný výkon 1,1 HP, silnější 2,4 HP.
  Některé kusy, zřejmě též dle místních předpisů, byly vyrobeny bez houkačky. Otvor na místě houkačky byl zaslepen krytkou.
  Výrobní štítky mopedů určených na vývoz do západních teritorií byly psány anglicky.

  Barevná a designová provedení mopedů Stadion S23

rám, vidlice, kryt světlometu, kryt řetězu, nosič zavazadel, stojan, kryt řídítek blatníky, nádrž, zadní teleskopy
červená-karmínová bílá-slonová kost
červená černá
modrá-světlá bílá-slonová kost (i nosič zavazadel, kryt řídítek)

  Mopedy určené na vývoz a propagaci mohly mít barevná provedení odlišné. Například boky nádrže mohly býti chromovány, případně v barvě opačné jak na zbytku nádrže. Vylisovaný nápis Stadion na nádrži může být, dle provedení, v barvě rámu, případně v barvě blatníků. Vývozní kusy mohly též mít nádrž bez vylisovaného nápisu z obchodních důvodů označenou etiketou s nápisem JAWA, případně opatřeny krytem řidítek s vylisovaným nápisem Jawa.
  Sedlo bylo potaženo koženkou barevné kombinace barvy shodné s barvou blatníků po obvodě a barvy shodné s barvou rámu na horní straně a po spodním obvodě.
  Výrobní štítky mopedů určených na vývoz do západních teritorií byly psány anglicky.

  Povrchová úprava dílů

  Chromované díly
Světlomet Daimon – S11
Rámeček předního světlometu – S22, S23
Přepínač světla – S22, S23
Řídítka včetně vřetena, podložku, misek řízení a matice
Výztuhy předního blatníku
Konce os kol
Ráfky ocelové
Ramena šlapek
Výfukové koleno, tlumič výfuku

  Zinkované díly
Rám sedla včetně všech součástí a sedlové trubky – S11
Rozeta
Objímka, držák výfuku
Napínáky zadního kola
Dráty kol s maticemi
Páčky klíčů brzd, páka a táhlo zadní brzdy
Součástky os kol (matice, podložky, distanční díly)
Záchyt reakce zadní brzdy
Dekompresor, páčka dekompresoru
Vahadla přední vidlicePoužitá literatura
Mopedy, Zdeněk Melzer, Práce 1959 Mopedy, Zdeněk Melzer, Práce 1959
Maloobsahová vozidla, Zdeněk Melzer, Práce 1961
Údržba a opravy mopedů, Ing. Jiří Dočkal, SNTL 1964
Na mopedu k Beduínům, I. M. Jedlička, STN 1964
Časopis Svět Motorů (60.-70. léta 20. století)
Katalog náhradních součástí mopedu Stadion S11, 1958
Katalog náhradních součástí mopedu Stadion S11, 1959
Seznam náhradních součástí mopedu Stadion S22, 1961
Návod k obsluze a údržbě mopedu Stadion S11, 1958
Návod k obsluze a udržování mopedu Stadion S11, 1959
Návod k obsluze a udržování mopedu Stadion S11, 1960
Návod k obsluze mopedu Stadion S22, 1960
Návod k obsluze mopedu Stadion S22, 1961
Návod k obsluze mopedu Stadion S22, 1962
CZECHOSLOVAK Motor Review, 1962


Použité materiály a informace dodali
Martin Samson
Petr Šafránek
Tonda88
Petr Šimice
Alex Herzog
Marcos V. Pasini
Ludvík Karban
Josef Verner
Zdeněk Mattes
Tomáš Vojtěch
Bořek
Jan Winter
David Kukačka
Petr Sedláček
Jan Dufek
Roman Pelikán
Jan Pleskač
Jindřich Drahoňovský
Petr Kropáček
Michal Kuchyňka
Diskutující diskusního fóra www.veteranforum.czArchiv

Konečně moped, Svět Motorů č. 2, 1958 Svazarmovci na mopedech, Svět Motorů č. 4, 1958 Moped Stadion S23 na IV. mezinárodním veletrhu v Brně, Svět Motorů 1962
Konečně moped, Svět Motorů č. 2, 1958 Svazarmovci na mopedech, Svět Motorů č. 4, 1958 Moped Stadion S23 na IV. mezinárodním veletrhu v Brně, Svět Motorů 1962

Mopedy Stadion S22 a S 23 na veletrhu v Lipsku 1962, Motor Review, 1962
Mopedy Stadion S22 a S 23 na veletrhu v Lipsku 1962, Motor Review, 1962
Podpořte MotoMagazín investováním do reklamy na jeho stránkách. Nabídněte své produkty širokému spektru zdejších návštěvníků. Nabízíme širokou škálu možností. Od obrazové reklamy, přes textovou až po PR články.


DISKUSE K ČLÁNKU
Provozovatel serveru nenese žádnou dopovědnost za obsah vložených příspěvků
Zodpovězená témata (126/183): Strana 1 / 9 Starší témata    
 Renovace - S 11

Dobrý den,Rád bych začal s renovací s 11,nevíte kde ve Středních čechách lakují ale původní metodou,nebo akrylátem?
Děkuji za informace a ještě dá se s nějakých výrobních čísel na rámu ,nebo motoru zjistit rok výroby? Děkuji J.    [Jirka]
    (22. 11. 2008)
 Mopeďácký lakýra je na 728 483597.    [MILAN POKORNÝ]    (19. 12. 2008)
Přidat odpověď    (1)
 Ahoj, nevíte kdo vyrábí(kde se dá sehnat) příruba (kolínko do strany)na s 11, aby tam šel dát karburátor z pionýra.? Díky Miloš.    [miloš]    (03. 09. 2010)
  http://www.veteranforum.cz/index.php?id=11&idkat=120&idtop=90493
většinou si to dělá každý doma sám    [Martin]    (30. 09. 2010)
Přidat odpověď    (1)
 ahoj lidičky mám S11 chci koupit nový píst a potřebuji radu jaký rozměr když válec je 38,6 mm dík za jakokoliv radu
cermulin@seznam.cz    [Martin]
    (07. 02. 2009)
 Pist 38-originál,38.25-1brus,38.50-2brus,38.75-3brus a tak to pokračuje po 0.25 dále.    [Jarda63]    (25. 03. 2009)
Přidat odpověď    (1)
 Dobry den chci koupit stadion s11 s22 s23 nabidnete mi sve masiny a uvidime    [Frenki]    (09. 10. 2017)
 s23 za kolik    [ra ta]    (16. 01. 2018)
Přidat odpověď    (1)
 Dobrý den, neprodává někdo zrenovovaný motor na stadiona S11.
Děkuju Zdenek    [Zdenek]
    (01. 05. 2017)
 Kolik by jste nabidl    [Norbert zamarski]    (16. 08. 2017)
Přidat odpověď    (1)
 Prosim o radu,nevi nekdo jake číslo má oranžová barva na stadion s22?nemohu to nikde najit,moc by mně to pomohlo.díky Láda    [lada]    (18. 01. 2017)
 Zdravím,mám oranžovou barvu,která vystačí ještě na jednoho S 22.Barva byla namicháná z více barev,proto nemám číslo.Pokud mi dáte svůj E-mail: pošlu vám foto nastříkaného mého S22 v této barvě.    [Jindrich Bobr]    (18. 03. 2017)
Přidat odpověď    (1)
 Zdravím výjde letos opět nějaká kniha od pana Hošťálka o mopedech?    [Ludvík]    (22. 01. 2011)
 dobri den,chcel som sa spitat,ci uz ta kniha uz visla.    [marek]    (12. 01. 2016)
 Tak to je super už se moc těším až si zase hezky počtu    [Ludvík]    (01. 02. 2011)
 Třetí díl knihy "Československé mopedy Stadion - renovace", se připravuje a jeho vydání je plánováno na jaro 2011.
Bude to podrobný manuál, jak všechny typy mopedů Stadion co nejkvalifikovaněji renovovat nebo opravovat tak, aby jednak co nejvěrněji odpovídaly originálu, jednak spolehlivě jezdily. Záměrem je, aby podle připravované knihy dokázal svého mopeda udělat jak zkušený sběratel veteránů, tak i naprostý laik, začátečník.
Má-li knížka být kvalitní, což předpokládám si všichni přejete, dá hodně práce a to chvíli trvá. Buďte proto shovívaví, vydržte a zachovejte mi přízeň. Pracuje se na tom.
Váš autor    [Petr Hošťálek]    (28. 01. 2011)
Přidat odpověď    (3)
 Ty vase s 11 s 22 s23 aostatni mopedy zadne zazraky nejsou vice se vtom clovek hrabe nez najezdi a tz vase spekulanske generalky jsou take k zbliti    [moped]    (10. 01. 2010)
 Každé ráno se probudí alespoň jeden idiot. Dobré ráno pane.    [neowall]    (30. 12. 2013)
 dej to někomu kdo to má rád a máš po problemech    [Roman]    (31. 01. 2012)
 asi nejses dost sikovnej aby sis to seridil!!!    [chroust]    (17. 01. 2012)
 Nudí se a závidí:)    [kralik]    (26. 01. 2011)
 Nevím co Tě ktomu vede, že po nás a našich mašinkách tak
pliváš. Když ktěmto strojům žádný vztah,tak si najdi
na internetu jinou zábavu a na nás milovníky Stadionu
zapomeň.Vždyť jsou i jiné zábavy, třeba umělá va-ína.
Přeji příjemnou zábavu. Franta.    [Franta]    (28. 02. 2010)
 Jiste tehdejsi cs. mopedy mely dost nevychytanych much , coz jim bohuzel na povesti nepridalo .
Ale nez takto jednoduse kritizovat , radeji by jsem se od Vas dozvedel vice konkretnosti k temto problemum , a take by jsme si to jiste zaslouzili cist predlozene s lepsim pravopisem a bez vulgarismu .    [Martin Samson]    (11. 01. 2010)
Přidat odpověď    (6)
 Dobrý den, mám doma motor na stadiona s22 je do celý rozdělaný a chtěl bych ho dát do hromady nevíte někdo prosimvás o nějaký stránce kde by byl plánek nebo něco jak ho dát do hromady díky za rady.    [stadion s22]    (11. 09. 2013)
 Mrkni se sem ...tady to máš všechno http://www.youtube.com/watch?v=p-L_l3TIcYE    [ Stadinon]    (25. 09. 2013)
Přidat odpověď    (1)
 Zdravím ,nevíte o nějakém stadionu na prodej? s 11 nebo s 22 ve slušném kompletním stavu na renovaci? můžu klidně vyměnit za jawa 250 v pojizdném stavu a doplatím!!    [petr]    (11. 03. 2012)
 Mám jednoho doma,inzeruju ho zde.Pokud máš zájem můžeme se dohodnout na slevě.tel.720739629    [Urbann Milan]    (24. 03. 2013)
 No můžu Ti nabídnout jeden k prodeji,motor po go.Ještě před dvěma letz jsem na něm jezdil,teď už mi zabírá místo v garáži.je to S 22.    [Jiří Maxant]    (24. 04. 2012)
Přidat odpověď    (2)
 Zdravim.
Na burze v Chotusicich jsem koupil udelany motor na Stadiona.
Kdyz jsem to doma porovnaval,zjistil jsem,ze prave viko zapalovani neni to tenke hlinikove ale jako prave klasicke silne viko.Jako maji treba Jawy.Jinak je motor stejny.Dal jsem za nej 4 000,kc.Tak bych chtel vedet zda jsem udelal hloupost a nebo je to jen
starsi ci mladsi verze motoru.
Dekuji.
Olda    [Oldrich Kratochvil]
    (15. 11. 2011)
 jak píše kolega níže, silnějsí víko je novějsí provedení (drží na 2 šroubech), slabší (starší) na jednom šroubu uprostřed.    [Marlboro]    (05. 01. 2013)
 Je
stli ten motor funguje tak je to dobra cena. To silnejsi viko je novejsi. Do to    [vaclav hudcek]    (06. 01. 2012)
Přidat odpověď    (2)
 Dobry den,nemate nekdo na prodej N.D. na S11? SVETLA.ŠLAPKY. SEDACKU.Jeste mam dotaz-jakej odstin fialove barvy? diky    [K.BILEK]    (06. 03. 2011)
 přesně je to www.retrotip.websnadno.cz    [petr]    (15. 10. 2012)
 Zdravím,
já jsem to řešil replikou. Kostru sedla S11 vyrábí Michal Kozák z Vrchlabí, potah sedla a gumové hranoly firma "RETROTIP". Odkaz jsem našel, nevím přesně, na i-veterán, bazoš, motoinzerce, hyperinzerce.    [Jirka]    (28. 05. 2011)
Přidat odpověď    (2)
 GO motoru S 11
můžete mi někoho dopoučit? A jaká je přibližná cena?
Děkuji za pomoc. Petr    [petr evan]
    (15. 10. 2011)
 pro ty,kdo mají zájem,pište mi na email :mattes@upcmail.cz
tyto stránky moc nenavštěvuji,pro p.Sládečka,Váš mail nemá adresu,nemohu tedy odpovědět    [matt]    (01. 06. 2012)
 udelal byste me go motoru stadion s 11 a za kolik kde sidlite dekuji    [miroslav svasta]    (19. 03. 2012)
 Také mohu vypomoci,cena práce je 1500+materiál
http://stadions.wordpress.com/    [matt]    (22. 01. 2012)
 Motor delam za 1500kc vimena lozisek o krouzku a gufer.    [vaclav hudcek]    (06. 01. 2012)
Přidat odpověď    (4)
 Zdravím,
poradí někdo jestli lze svařit zlomená řidítka na S22 ??
Díky za odpověď .....    [Pepa]
    (01. 04. 2012)
 Svařit jdou ale nedoporučuji.    [Pavel]    (02. 04. 2012)
Přidat odpověď    (1)
 Dobrý den, mám na S 11 slabé magneto. Při nízkých otáčkách je slabý napětí. Prosím o radu, jestli se to nechá opravit a jak, nebo jestli budu muset sehnat nové magneto. Děkuji    [Markéta]    (25. 09. 2010)
 k.b. prosim nemluv o necem, o cem nemas zadneho tucha. Toto je samozrejme absolutni nesmysl :D    [CIJOML]    (23. 12. 2011)
 Zdravim,magneto nenechavat nabudit na srotisti,maji tam silne magnety.Bude to prebijet-praskat zarovky..    [k.b.]    (23. 12. 2011)
 Hallo,v Chotusicich to delaji na pockani/zesileni magnetu/ a stoji to 100kc.Take jezdi na burzu do Brna.
Mam tel.cislo jestli chces.
Olda    [Oldrich Kratochvil]    (15. 11. 2011)
 magnety se daji zesilit vlozenim do dostatecne silneho magnetickeho pole aby se vevnitr materialu opet ulozily castice do tech spravnych poloh - idealne doporucuju na srotisti dat flasku pivka borcovi co prenasi tim magnetem autaky at ti tam na chvili prisaje tvoje magnetky :)    [CIJOML]    (01. 10. 2010)
 možná nejdřiv sežeň jinou cívku ,magneto leda na burze nebo aukro    [Martin]    (30. 09. 2010)
Přidat odpověď    (5)
Nezodpovězená témata (57/183):
 Dobrý den, poslal by jste mi někdo fotografie stojanu na S11, ve sklopenem stavu ze zhora souosost s rámem a jak je daleko od procházející kliky. Moje replika je asi nadraka. Případně i foto s přiloženým metrem jak daleko je od rámu. Děkuji
[Miroslav Kunrt]      (02. 05. 2021)
 Ahoj, nemáte někdo nákres origo podsedlového šroubu (šroub zajišťující sedlo) na Stadion S23 ?
[Jirka]      (29. 07. 2017)
 Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli se na stadiony S11 dávali ve výrobě přední světla s nápisem MY DAY a nebo jen DIAMOND? Na jednom z mopedů mám světlo MY DAY a nejsem si jistej, jestli to je originál. Díky za odpověď.
[Ondra]      (26. 05. 2017)
 prosím o radu.Stadion S 22 v jakém poměru se dává olej do benzínu a který benzin použít?Děkuji
[Jan Beer]      (19. 05. 2017)
 Dobrý den, chtel bych se zeptat co vše je potřeba ke stroji Stadion S22 mít abych s nim mohl na silnici? A na co si při koupi dát největší pozor?
[Paukner]      (06. 12. 2016)
 Dobrý den,

mám na Vás dotaz. Na technické kontrole jsem s motocyklem RIGA 30 neprošel z důvodu chybějícího vyraženého čísla. Nevíte prosím kde najít toto číslo nebo kde zhruba hledat? Předem děkuji za jakoukoliv radu.
[Petr Vaic]      (27. 07. 2016)
 Zdravím, měl bych dotaz jaký má přijít výfuk na s11 na štítku rv.1960
číslo rámu 185 7xx. prodloužený nebo do boku ? a kryt zapalování odlitek nebo plechový? pasují oba kryty na starší i novější typ motoru?
díky
[kristián]      (27. 05. 2015)
 Dobrý den mohl by mi někdo poradit jak mám přidělat jednoramenný stojánek na S-11 je tam jen velká vydraná díra bylo tam nějaký futýrko ? Děkuji za odpovědi. Kačer
[Josef Hanych]      (24. 05. 2015)
 Má někdo fotku rozety na S23?
Děkuji Rošťák
[S23]      (01. 03. 2015)
 Nemá někdo zájem o motor, nádrž a výfuk na S23? Motor je bez karburátoru a je vadné zapalování. Nabídněte cenu.
[Luděk]      (30. 03. 2014)
 zdravím všechny motorkáře...potřeboval bych vědět kde je na jawetě standart umistěn vyrobní štítek a kde je vyraženo číslo rámu a číslo motoru. Předem děkuji Zdeněk Lukáš
[ZDENĚK LUKÁŠ]      (11. 03. 2014)
 zdravím všechny příznivce stadionů.Sháním řadicí vidličku na S22 potřebuji tu širší co má vybroušené rádiusy na dvě přosouvaná kolečka.Pokud někdo máte a prodáte nebo o někom víte kdo je má prosím o info na 602219248 nebo email : b.columbia@seznam.cz Děkuji Vlasta
[Vlastimil Hájek]      (14. 01. 2014)
 zdarevím draci ...náhodou jsem našel na Seznamu inzerát ...třeba by někdo z Vás uspěl
http://www.sbazar.cz/luis.novy/detail/3856387-stadion-s-23-rv1963raritaprototypo va-serieorigstavfunkcnijen-vaznemu-zajemci
[ Stadinon]      (12. 11. 2013)
 Dobrý cečer ve spolek, nezná někdo odstíny metlíz použité na exportní varianty S11, děkuji
[Radim Strnadel]      (21. 10. 2013)
 Prosím o radu.Mám S11,ale nepřihlášený.Je možno ho přihlásit?Nemám ani kartičku.Děkuji.
[J.Šebesta]      (21. 05. 2013)
 Vlastním dva Mopedy.Jeden S11 a S22.S11je pojízdný,ale při rychlejší jízdě se rozkmitají řidítka,snad kolo/přední/.Nemohlo by to být pružinami neb futýrky ve vidlici?Prosím o radu.Předem děkuji.
[J.Šebesta]      (16. 05. 2013)
 Mám doma S11 jezdil jsem na něm do práce a běhal o sto šest,teď jej mám ve vatíčcea sem tam ho projedu.Ale to jsem nechtěl napsat.Když jsem byl v Rakovníku na vojně v roce 1958,tak jsme byli na exkurzi ve stadionce,kde jsme si prohlédli výrobu mopedů.V hale kde bylo několik desítek mopedů,jsme vybrali jednoho S11 a montéři dali na něj silnější prkno a vezlo se na něm pět kluků po betonové podlaze.A na 1.máje v průvodu se objevil moped,měl trojsedlo a na něm po rakovnickém náměstí jeli tři mechanici.Tak tam ,jak ve stadionce tak vprůvodu jsem viděl,ne jen já,ale plno lidí co moped S11 vydržel.Na tehdejší dobu dobrý lehký motocykl.
[Dražil Vladimír]      (10. 12. 2012)
 zdravím všechny nadšence těchto strojů,
Před cca měsícem jsem za docela dost peněz koupil S11, který byl kompletně rozebrán a nešlo poznat, zda je kompletní, neboť byl rozebrán v krabicích. Nyní sháním vše potřebné jako šrouby na hlavě atd.. byl bych rád kdyby mi mohl kdokoliv pomoci např. prodat pár věcí co potřebuji a rád bych také pokecal na toto téma. Dík moc Maty
[Maty]      (25. 06. 2012)
 nazdar.potreboval by som poradit.kde by som nasiel virobne cislo ramu. diky za odpoved marek
[marek]      (17. 01. 2012)
 Zdravim.Tak jsem koupil druheho stadiona s11.Nevim jakej to je R.V.Ma stojan tvaru A,vyfuk-rovny,ma usi, a nema vyrazeny cislo ramu.Neni ani na stitku.Mam ho vyrazit na ram nebo na stitek??? Diky za rady.
[K.BILEK]      (10. 11. 2011)
 Nemůžu sehnat vložku do výfuku S22. Mohl by mi ji někdo namalovat a okótovat? Dík.
[Pavel]      (04. 05. 2011)
 Zdravim DRAKY
Potřevoval bych poradit jakej odstin červené práškové na S=11 je nej. k originalu dík.
[Ladas]      (08. 04. 2011)
 Zdravím, na S11 u zapalování mám hodně opotřebovanou tu plsť co maže vačku, ale ze spodu je jako nová. Nezkoušeli jste to někdo otočit? Je to zanýtované.Dík za jakoukoli radu.
[Ruda]      (09. 03. 2011)
 zdarec všem mopedistum. Mám prosbu nemohl by mi někdo poslat foto,nebo skizzu dílu zaaretování stojánku na Jawette díky moc o.krejci@volny.cz
[olda]      (07. 02. 2011)
 Dobrý den, mohl by mi někdo poradit dá-li se sehnat rozeta na S 23 (má průměr a počet zubů jako 11 a 22, ale větší rozteče záběrových kolíků - jako 555). Děkuji
[Radek]      (21. 11. 2010)
 Nákup stadiona doprava PPL

Mám dotaz kupoval jste někdo stadiona kterého vám dovezli PPL nebo Toptrans jak se to dělá a co stojí doprava?

Děkuji všem
[Jirka]      (08. 11. 2010)
 Dobrý den, prosím o radu. V tabulce výše jsou uvedeny barvy - barevná provedení mopedu S 22. Dokázal by někdo poradit - upřesnit odstín například podle Panthone nebo Rall ? Konkrétně zelená mentolová a šervená karmínová.
Děkuji
[Jan Hnátek]      (26. 07. 2010)
 Dobrý den, zdravím všechny příznivce mopedů Stadion a Jawett.

Po renovaci S11,22,a Jawetty mám jště zbylé díly na nějaký ten rychlejší Moped S11 jen tak pro zábavu. Nedávno jsem se dozvěděl, že prý někdo vyrábí kolečka do převodovky se třemi rychlostmi. Mohu prosit o radu a kontakt na výrobce, pokud o tom někdo víte? Děkuji Ivan Moudrý t. 602 750 658
[Ivan Moudrý]      (24. 06. 2010)
 Dobrý den,potřeboval bych schéma nebo nějakou dokumentaci na Motor Stadion S 11-Pro zkompletování motoru.Děkuji.
[Hroch Karel]      (12. 06. 2010)
 GO Motoru Stadion,pařez Zdravím všechny nemáte někdo typ kdo dělá dobře GO motoru Stadiona,Pařízka a ještě za rozumnou cenu nejlépe Střední Čechy? nebo typ na někoho dobrého.Díky všem [velop
[Jirka]      (23. 05. 2010)
 Dobrý den, prosím o radu. Jak velké raznice na čísla štítku na S11. Myslím si že 5 mm , ale nevím to určitě. Děkuji.
[Jarda]      (24. 02. 2010)
 Dobrý den, může mi dát někdo tip na někoho, kdo dobře dělá GO motorů stadion za rozumnou cenu? Potřebuji si nechat udělat generálku. Nejlépe Středočeský, nebo Liberecký kraj. Díky. Miloš
[Miloš]      (04. 02. 2010)
 Čau bejci, potřeboval bych poradit s plechama co kryjou kostru u s 22, jak jsou ty díry na lanka atd., tak tam mám promáčklinu a nevím, jestli to tak mám nechat nebo to mám vyklepat? Dikec
[Čmelda02]      (15. 01. 2010)
 Dobrý den, chci se zeptat, zda někdo z Vás nezná na Ostravsku človíčka co opravuje Stadiony děkuji Jirka
[Jirka]      (22. 11. 2009)
 Jawa Pařez 550

Dobrý den dájí se přepsat papíry když majitel sice nežije ale není odhlášený ale příbuzný žijou.Uměl by to někdo na Pařízkovi? díky všem
[Jirka]      (12. 11. 2009)
 Stadion S 11 - Seřízení

Není tu nekdo s Prahy ,potřeboval bych na místě seřídit stadiona předstih a tak,mám ho na Praze 5.Děkuji všem
[Jirka]      (28. 09. 2009)
 Před mnoha lety jsem koupil v krabici Stadion S23 i s kartičkou, dočetl jsem se , že štítky pro export byly psány v angličtině, tento je však ve francouzštině , výr.č 688, nevíte někdo něco o exportu do Francie, počet kusů ev. úpravy pro Francii. Díky JW.
[Wiesenberg J.]      (20. 08. 2009)
 Boční stojan
Zdravím kompletuji starého stadiona s 11 a potřeboval bych boční stojan originál neměl by jste někdo? děkuji všem
[Jirka]      (24. 07. 2009)
 Sháním řidítka na JAWETU (Jawa 551). Nemáte někdo???
[Mirek]      (02. 06. 2009)
 Zinkovna kvalitní

Střední Čechy ,Praha kvalitně zinkují díly na stadiona.Poradíte Zinkovnu.Děkuji všem.
[Jirka]      (27. 05. 2009)
 Zdravím všechny nadšence. Jsem dlouholetým vlastníkem mopedu S11, ale bohužel už toho má za minulost hodně a proto hledám někoho, kdo by mi zrenovoval motor. Nehodlám s ním nikde závodit, jen se chci dál účastnit různých sranda akcí a vyjížděk po okolí. Prosím poraďte mi někoho, kdo by mi s tímhle byl ochoten pomoci, nejlépe severomoravský kraj, ale není podmínkou. Předem děkuji.
[misha]      (23. 05. 2009)
 Zdravím,je tu někdo s Prahy nebo okolí kdo opravuje motory na stadiona? děkuji všem
[Jiří]      (11. 05. 2009)
 Motor

Zdrávím všechny potřebuji generálku motoru s 11,scháním někoho kdo děla motory na stadiony ze Středních Čech,kvalitně a cenově rozumně.Děkuji všem
[Jirka]      (03. 05. 2009)
 Ahoj potreboval bych poradit s ral cislem. Na svetle hnedou. Csn sem nasel 2210 dik mop
[mop]      (21. 04. 2009)
 Ahoj,
koupím zrenovovaný S11, případně i kus před renovací.
Díky za tip.
[Robert Nosek]      (13. 04. 2009)
 Již delší dobu jsem fanda mopedu Jawa Stadion S11,S22,i když vlastním tři kousky a usilovně se je snažím dát do pěkného stavu a stále se mě to nedaří.Tímto se na Vás obracím,kdo má tyto typy v původním a 100% stavu a přemýšlí o prodeji kontaktujte mě na tel.čísle 602241813.Cenu respektuji.
[Pavel Hříbek]      (07. 12. 2008)
 Prosím o radu, nezná někdo hodnoty zapalovací cívky na moped Stadion S22. Předem díky
[Petr]      (02. 09. 2008)
 Prosím o radu, sháním hodnoty zapalovací cívky na moped Stadion S22. Předem díky
[Petr]      (02. 09. 2008)
 prosim poradte mi jak spravne namontovat stojan na s22.prosim i nejaky planek
[lukas]      (03. 07. 2008)
 Ahoj,nemá náhodou někdo plastové kryty karburátoru na s22 a plechy pod nádrž s nápisem stadion. dík 602264810
[o.]      (22. 04. 2008)
 Dobrý den, zajímalo by mne,zda někdo je schopen připravit motor
z S11 na závody v seriálu Stadion Cup. Milan
[Milan Nečekal]      (20. 04. 2008)
 to ze jihoceske motocyklove museum je zavrene az do 16.4.2008 jsem se dozvedel az na jeho dverich po 150 km ! presto vsude se pise od brezna otevreno denne krom pondeli. takze priznivci motocyklu az od 16.4. mozna by stalo za to tyhle aktualni informace sdelit na tomhle foru.
[Roman Kopriva]      (07. 04. 2008)
 Nazdar mopeďáci,zase další stránka kde se mohu lecos dozvědět.Neporadil by někdo jak vyčistit sedlo u S22?Zkoušel jsem snad všechno,špína je pryč,ale žlutohnědé fleky "zažrané" ne a ne vyčistit.Jedná se o poměrně zachovalé sedlo a nerad bych ho nějak poničil.Jestli máte někdo nějakou zkušenost - sem s ní..Díky moc P.
[Pavel]      (05. 04. 2008)
 Pozdravujem Vas zo Slovenska .Zaujima ma či sa da zohnat orig.koleno vyfuku na Jawettu Sport alebo ho musim dopasovať napr. zo Stadiona. Samotny vyfuk na sportku je taky ako na S 22? ĎAKUJEM za Vaše odpovede a rady.
[kamoSk]      (18. 03. 2008)
 Mam dotaz na S22. Na mojom mopede je prepinac svetiel na pravej starne, chomovany aj stlacitkom na klakson. Vsade som zatial videl ten prepinac len na lavej starne. Je to original od vyrobcu na pravej strane. Rok vyroby 1962. Vopred dakujem. Moja adresa Longital@post.sk
Odo
[Odo]      (26. 02. 2008)
 ahoj potřeboval bych se zeptat kde se dá sehnat svíca na stadion typ s 21. Prosím odepište na e-mail
[Jindřich Michálek]      (16. 01. 2008)
 čus ogaři zhanim karbec kompletni kolo i s osou anapinaky a dva brzdové štity. 26 10 2007
[Roman Kukielka]      (26. 10. 2007)

NOVÉ TÉMA
Pouze pro založení nového diskusního tématu
Diskuse není určena k podávání inzerce. Příspěvky posouzené jako inzerce budou z diskuse odstraněny. K soukromé bezplatné inzerci použijte oddíl Inzerce.
 Jméno:     
 E-mail:     
Nutno vyplnit text a jméno
Upozornění: Vkládejte pouze příspěvky, které souvisí s danou tématikou. Nepatřičné příspěvky budou z diskuse odstraněny.

Tip: V textu můžete používat tyto HTML tagy: <U>, <I>.
Při editaci se Enter bere jako odřádkování, které se zobrazuje.

Nové články
NIPPON RETRO 2023
Česká Tourist Trophy + IRRC 2022
Klasici na České Tourist Trophy 2022
Bugatti Grand Prix Zlín 2022
Ve stopě zlínské šestidenní 2022
NIPPON RETRO 2022
Poznatky z renovace Suzuki GS 1000 E
Kývačka s motorem DKW
Kývačka
Druhá soutěž lidových vozítek a scooterů
První soutěž lidových vozítek a scooterů
300 zatáček Gustava Havla + IRRC 2021
Výstava lidových vozítek
Yamaha XJ 600
Lidové vozítko v nálezovém stavu
Jak na rez v nádrži?
Co dokáže udělat prodloužený zadní blatník?
Yamaha FZR 600

PODPOŘTE NÁS
SDÍLENÍM ČLÁNKU

MotoMagazín na facebooku


Témata
INZERCE     Nový inzerát
Japonské motocykly
Poválečné motocykly ČZ
Jawa Pérák
Motocykly JAWA 500 OHC
Motocykly JAWA Bizon
Lidová vozítka
Vozítka Velorex
Manet 90
Kniha vozítka Velorex
Motocyklové vozíky
Motocyklové vozíky PAv
Mopedy Stadion
Sidecary VELOREX
Videoarchiv
Francouzské motocykly
Literatura
OILMASTER
MotoMagazín na Youtube
MotoMagazín na Rajčeti
Motocyklové vozíky PAv - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
Jawa Californian - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
  Dodatky knihy
  Fan club Velorex
Vrchní, zdrhni!
www.jawadily.cz
Jawa ze souboru Naše motocykly
Žebříček článků
Klasici na České Tourist Trophy 2022
300 zatáček Gustava Havla 2019
Bugatti Grand Prix Zlín 2022
Slovácký okruh 2019
Star Rally 2017
Brno Revival 2019
NIPPON RETRO 2019
Česká Tourist Trophy - IRRC 2019
Ve stopě zlínské šestidenní 2020
NIPPON RETRO 2022
Jarní cena Brna 2018
Podzimní MotorTechna Brno 2016
Pérák 2016
Oldtimer Festival 2016
Bugatti Grand Prix Zlín 2021
Evropský festival Route 66
Grand Prix Bugatti 2019
Klasici do 500 a 750 cm3 na České Tourist Trophy 2019
Branná 2018
Pérák 2018
NIPPON RETRO 2018
Dodatek ke knize VI
Ve stopě zlínské šestidenní 2018
Grand Prix Bugatti 2016
Česká Tourist Trophy 2017
Publikování nebo další šíření obsahu serveru motomagazin.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno. © Jiří Bartuš