MotoMagazín     VeteránInzerce     VeteránForum     VeteránKalendář    Jawa Californian    Japonské klasické motocykly           18.7.2024 10:22         
 ÚVOD   INFORMACE  AKCE / REPORTÁŽE  ARCHIV  ČLÁNKY  MAGAZÍN - BLOG  INZERCE      KOMERČNÍ INZERCE  KONTAKTY
MotoMagazínInzerujte na MotoMagazínu

| Kniha Jawa Californian | Dodatky knihy | Dodatek ke knize I | Dodatek ke knize II | Dodatek ke knize III | Dodatek ke knize IV | Dodatek ke knize V | Dodatek ke knize VI | Dodatek ke knize VII | Dodatek ke knize VIII | Dodatek ke knize IX | Dodatek ke knize X | Dodatek ke knize XI | Jawa Californian v transportním obalu | Renovace motocyklů Jawa Californian | Renovace motocyklu Jawa 350 typ Californian II z výrobní série pro Ministerstvo vnitra | Oilmaster |
Kniha Jawa Californian vyšla v druhém, rozšířeném vydání

  Od prvního vydání knihy Jawa Californiana uplynuly téměř čtyři roky. Dostatečný časový odstup mi umožnil nahlédnout na knihu z trochu jiného úhlu pohledu, díky němuž jsem mohl v knize objevit mnoho dříve mi skrytých chyb, nedostatků a slabých míst. Jelikož zájem koupi knihy ze strany čtenářů ani po letech neustal, nachystal jsem druhé vydání, které se od toho prvního v mnohém liší.
  Text knihy byl kompletně přepracován a změněno bylo i základní členění jednotlivých kapitol knihy, čímž se kniha rozrostla o 60 stran na celkem 240. Do knihy přibyly nové kapitoly věnující se přesunu výroby motocyklů Jawa z Prahy do Týnce nad Sázavou, kapitola popisující motocykly Jawa 350 Californian II v sérii pro Ministerstvo vnitra a též kapitola, v níž se snažím přiblížit základní principy renovací motocyklů Jawa Californian. Do knihy přibylo více než 150 nových historických materiálů a fotografií.    Jiří BartušDodatky knihy Jawa Californian

  Malý formát knihy neumožnil patřičně zobrazit všchny dostupné dokumenty a obrazové materiály. Taktéž nebylo možné v knize představit veškeré detaily ppopisovaných motocyklů. V dodatcích ke knize se pokusíme veškeré dokumenty zveřejnit a dále rozvinout a opravit jednotlivá témata knihy.Seznam článků


Renovace motocyklu Jawa 350 typ Californian II z výrobní série pro Ministerstvo vnitra
Povedená renovace motocyklu Jawa 350 typ Californian II z výrobní série pro Ministerstvo vnitra může sloužit jako vzor pro ostatní renovátory těchto atypických motocyklů.
Renovace motocyklů Jawa Californian
Článek upozorňuje na smysl zachování hodnot, které jsou v motocyklech Jawa Californian, jakožto v historických vozidlech, ukryty.
Jawa Californian v transportním obalu
Motocykl Jawa typ 362/00 Oilmater nalezený nevybalený v transportním boxu je cenným artefaktem přibližujícím výrobu motocyklů ze zcela jiného úhlu pohledu než bývá obvyklé.
Nejmilejší lidi potkáš na Hondě
Reklamní kampaň, pomocí které si Honda dokázala podmanit lukrativní severoamerický trh, platí dodnes za vzor úspěšného obchodního marketingu.
Jawa Californian a splachovač Fatra
Využít vtokové hadice splachovače toalet pro vedení sání vzduchu od vzduchového filtru do karburátoru bylo vtipným a účelným řešením v době, kdy bylo v Jawě třeba šetřit čas a prostředky.
Motocykly Jawa Californian pro NSR
Objednávka od západoněmecké obchodní firmy Neckermann podstatně urychlila a usměrnila vývoj třetí generace motocyklů Jawa Californian. Jawa 350 typ 362 Oilmaster a s ní současně stále vyráběná dvestěpadesátka Californian III našly cestu k západoněmeckým zákazníkům přes více různých prodejců.
Reklamní letáky a dobová inzerce motocyklů Jawa 350 typ 362 Oilmaster
Reklamní letáky a dobová inzerce motocyklů Jawa 350 typ 362 Oilmaster v Evropě jako další doplněk knihy Jawa Californian.
Představení motocyklu Jawa 350 typ 361/04/04 Californian II
Sedmý dodatek knihy Jawa Californian představuje motocykl Jawa 350 typ 361/04/04 Californian II s předním světlometem Pal. Motocykl je dochováný v původním stavu s několika odchylkami, které vznikly během jeho používání v běžném provozu.
Představení motocyklu Jawa 250 typ 590/04/02 Californian II
V dodatku knihy Jawa Californian představujeme motocykl Jawa250 Californian II, který byl prodán v USA roce 1969 zájemci ze státu Nové Mexico. Zde byl po 38 letech nalezen a následně odvezen zpět do České republiky, kde byl podroben kompletní renovaci.
Kouzlo detailu - Jawa 250 typ 590/04/02 Californian II
Fotografie detailů původních součástí odhalí překvapivě mnoho zajímavých informací z konstrukce a technologie jejich výroby. Dodatek knihy Jawa Californian.
Motocykly Jawa Super Sport
Motocykly Jawa Super Sport byly výkonnou alternativou běžných kývaček. NNikdy však nebyly určeny k prodeji v Československu. Dodatek k prvnímu vydání knihy Jawa Californian.
Vývoz československých motocyklů do USA po roce 1945
Již záhy po skončení druhé světové války začali českoslovenští výrobci motocyklů, podpořeni mezinárodním úspěchem nových modelů, vyvážet do zemí celého světa. Pozornosti obchodníků neunikly ani Spojené státy americké, jejichž válkou nedotčený trh byl velikým lákadlem. Dodatek k prvnímu vydání knihy Jawa Californian.
Restrukturalizace motocyklového průmyslu ČSSR
Restrukturalizace motocyklového průmyslu ČSSR zasadila československému motocyklovému průmyslu ránu, ze které se nikdy nevzpamatoval. Jaké byly příčiny a důsledky restrukturalizace? Dodatek k prvnímu vydání knihy Jawa Californian.
Motocykly Jawa 350 typ Californian II výrobní série pro Ministerstvo vnitra
Motocykly Jawa 350 typ Californian II výrobní série pro Ministerstvo vnitra. Dodatek k prvnímu vydání knihy Jawa Californian.
Oilmaster (Posilube), systém odděleného mazání motocyklů Jawa a ČZ
Jednou z podmínek nezbytných k prosazení se na severoamerickém trhu bylo odstranění ručního dávkování oleje do benzinu. V reakci na tento požadavek byl vyvinut systém odděleného mazání původní konstrukce pod obchdním názvem OILMASTER.


Obal knihy Jawa Californian

Kniha má 240 stran formátu 22×17 cm, z toho 38 stran barevných

ISBN 978-80-247-5454-3

Cena knihy je stanovena na 369 Kč

K dostání u všech knihkupců

Obal knihy Jawa Californian

Podpořte MotoMagazín investováním do reklamy na jeho stránkách. Nabídněte své produkty širokému spektru zdejších návštěvníků. Nabízíme širokou škálu možností. Od obrazové reklamy, přes textovou až po PR články.


DISKUSE K ČLÁNKU
Provozovatel serveru nenese žádnou dopovědnost za obsah vložených příspěvků
Zodpovězená témata (2/6): Strana 1 / 1
 Kniha je na světě, dneska v Brně se prodalo prvních pár kousků.

Je krásná, děkuji panu Bartušovi,i když jsem si myslel, že o Jawách vím skoro všechno ,dočetl jsem se tam spoustu nových poznatků.    [Monty]
    (30. 04. 2011)
 Přiznám se, že při tvorbě knihy jsem s podobnou reakcí počítal, protože jsem si byl plně vědom úskalí malého formátu knihy. Proto jsem do ní vepsal poznámku, že grafické materiály ve větším rozlišení bude možno nalézt na MotoMagazínu. Počítám, že do roku od vydání knihy, zde postupně zveřejním veškerý grafický materiál knihy v rozumném rozlišení, vhodném ke studijním účelům. Taktéž počítám, že témata některých kapitol rozvinu na MotoMagazínu o nové fotografie, zejména nálezového stavu motocyklů a dílů. Postupně též připravuji doplňkové články s informacemi a grafickými materiály, které se mi donesly až na základě vydání knihy. Již nyní mohu slíbit, že se můžete těšit například na představení motocyklů Jawa 350 Californian II vyrobených v malé sérii, pro Ministerstvo vnitra, o kterých jsem se v knize zmiňoval pouze v jedné větě. Tyto motocykly se u nás stále vyskytují, avšak povětšinou ve velmi zbídačené podobě.

Texty uveřejňované na MotoMagazínu jsem odstranil zejména z toho důvodu, že byly značně neaktuální. Současné zveřejnění v knize a zde také v podstatě není možné, protože knihu tvoří organické sloučení textu a grafiky v jeden celek a v internetové verzi by vše vypadalo zcela odlišně. Mým předpokladem je, že kniha bude i po přečtení sloužit jako vodítko pro další zde publikované články a tím tyto články nebudou vytrženy z kontextu.

Musím se zde ještě zmínit o příčinách stanovení základních parametrů knihy takových, jak jsou. Velikost knihy a s ní související velikost jednotlivých grafických doplňků, byla dána tím, v jaké edici vyšla. Edice Retro nakladatelství Grada má pevně stanovený rozměr, který nelze měnit. To by musela kniha vyjít za zcela jiných podmínek a tím i v zásadně jiných cenových relacích. Je otázkou, zda by se našel vydavatel, který by do takového projektu šel.
Co se týče černě tisknutých barevných materiálů, pokud nepočítám novodobé fotografie, tak těch je v knize minimum. Je třeba si uvědomit, že většina dobového tisku vycházela v černobílém provedení (případně doplněné jednou barvou) a většinou pouze obálky byly celobarevné. Mnoho reklamních letáků bylo jak v barevné, tak i v černobílém verzi. Většina těch barevných je v knize uveřejněna v barevné příloze. Velikost barevné přílohy byla předem dána cenovou kalkulací knihy. Pro tuto edici je běžně stanoveno 8 tiskových stran v barvě, ale do mé knihy se mi podařilo prosadit stran 24. Zde bych rád vyzdvihl přístup Aleše Matějky, který svou reklamou rozšířený počet barevných stran finančně podpořil.

Ještě musím dodat, že věřím v sílu internetových médií. Na druhou stranu, jsem i přesvědčen o nesmrtelnosti knihy jako takové, pro její fyzičnost. A proto se snažím skloubit obojí dohromady. Vydání knihy tak nemusí nutně znamenat uzavření nějaké kapitoly, nýbrž vstup do dalších kapitol poznání.    [Jiří Bartuš]    (06. 01. 2012)
 Musím se připojit k hodnocení knihy o Californianech. Bohužel jsem z ní dost v rozpacích. Obsah knihy je velmi podařený, ale jsem strašně zklamán z obrázků. Zmenšení obrázků, především dobových prospektů, na takovou velikost, že text prospektů nejde přečíst ani lupou, je opravdu velmi špatné. Také považuji za nešťastné některé prospekty vytisknout černobíle, když existují barevné. O to víc mě mrzí, že prospekty zde na strámkách v plné velikosti byli odstraněny.
Rozumím tomu, že stažením článku z těchto stránek chcete podpořit prodej knihy, ale není to úplně šťastné řešení. Je mi také jasné, že vydání knihy ve větším a kvalitnějším formátu by knihu prodražilo, ale určitě by byla kvalitnější a určitě i prodejnější. Možná by nebylo od věci se zamyslet nad vydáním přílohy k této knize, kde by byly všechny prospekty vytištěné v plné velikosti.
Přeto si vážím vaší práce s touto knihou a času který jste jí věnoval.    [Libor L.]    (05. 01. 2012)
 I já se přidávám s poděkováním, knížku jsem včera pomalu jedním dechem dočetl a je opravdu super. Jiří díky.    [Freddie]    (10. 05. 2011)
 knihu uz mam taky doma a chtěl bych poděkovat panu Bartušovi za to že se do knihy pustil je to supr že se někdo pustí do takové práce, která rozšíří obzory ostatním.    [free]    (03. 05. 2011)
 Kniha je čtivá a velmi solidně zpracovaná. Pan Bartuš nás opět přesvědčil, že je velice pečlivý a má raději fakta, než spekulace. Vysloveně nadšený jsem byl z šíře záběru; kniha de facto pojednává o celkové situaci motocyklového průmyslu včetně národních specifik na pozadí exportních snah od poválečného období. Pár drobných formálních (nikoli věcných) nedostatků se dá najít všude a určitě nepokazí celkový dojem. Díky za takový počin    [JzK]    (02. 05. 2011)
Přidat odpověď    (5)
 No proč ne Californian, ale stejně je to jen očesaná Panelka....Já si ji stejně koupím. Ale co takhle Bizon, to je velmi otevřená a trochu neznámá kapitola Jawy. Ten by jistě vydal i za větší brožuru ;-)    [Jura-Bizon]    (17. 05. 2011)
 O Bizonech a Unifikované řádě obecně se v knize také dočteš. Z pochopitelných důvodů tam nejsou rozpitvávány detaly. Jde spíše o popis dějinných souvislostí, které se odděleně bez nastínění tehdejší situace velmi těžko chápou.    [Jiří Bartuš]    (18. 05. 2011)
Přidat odpověď    (1)
Nezodpovězená témata (4/6):
 Started new web predict
http://analplug.tobuy.in/?gain.madeleine
erotic nude paintings erotic literature korean erotic movies erotic book excerpts erotic experience
[louew2]      (07. 04. 2018)
 Dobrý den, poradíte mi prosím kde je možno tuto knihu koupit - v knihkupectvích ani na netu se mi jí zatím nepodařilo sehnat. Díky za každou informaci.
[David]      (17. 06. 2014)
 Kniha je moc prima, také ji čtu jedním dechem. Díky.
[vwkafer]      (29. 05. 2011)
 Přeji mnoho úspěchů s prodejem.
[Honza K.]      (04. 05. 2011)

NOVÉ TÉMA
Pouze pro založení nového diskusního tématu
Diskuse není určena k podávání inzerce. Příspěvky posouzené jako inzerce budou z diskuse odstraněny. K soukromé bezplatné inzerci použijte oddíl Inzerce.
 Jméno:     
 E-mail:     
Nutno vyplnit text a jméno
Upozornění: Vkládejte pouze příspěvky, které souvisí s danou tématikou. Nepatřičné příspěvky budou z diskuse odstraněny.

Tip: V textu můžete používat tyto HTML tagy: <U>, <I>.
Při editaci se Enter bere jako odřádkování, které se zobrazuje.

Nové články
NIPPON RETRO 2023
Česká Tourist Trophy + IRRC 2022
Klasici na České Tourist Trophy 2022
Bugatti Grand Prix Zlín 2022
Ve stopě zlínské šestidenní 2022
NIPPON RETRO 2022
Poznatky z renovace Suzuki GS 1000 E
Kývačka s motorem DKW
Kývačka
Druhá soutěž lidových vozítek a scooterů
První soutěž lidových vozítek a scooterů
300 zatáček Gustava Havla + IRRC 2021
Výstava lidových vozítek
Yamaha XJ 600
Lidové vozítko v nálezovém stavu
Jak na rez v nádrži?
Co dokáže udělat prodloužený zadní blatník?
Yamaha FZR 600

PODPOŘTE NÁS
SDÍLENÍM ČLÁNKU

MotoMagazín na facebooku


Témata
INZERCE     Nový inzerát
Japonské motocykly
Poválečné motocykly ČZ
Jawa Pérák
Motocykly JAWA 500 OHC
Motocykly JAWA Bizon
Lidová vozítka
Vozítka Velorex
Manet 90
Kniha vozítka Velorex
Motocyklové vozíky
Motocyklové vozíky PAv
Mopedy Stadion
Sidecary VELOREX
Videoarchiv
Francouzské motocykly
Literatura
OILMASTER
MotoMagazín na Youtube
MotoMagazín na Rajčeti
Motocyklové vozíky PAv - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
Jawa Californian - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
  Dodatky knihy
  Fan club Velorex
Vrchní, zdrhni!
www.jawadily.cz
Jawa ze souboru Naše motocykly
Žebříček článků
Klasici na České Tourist Trophy 2022
300 zatáček Gustava Havla 2019
Slovácký okruh 2019
Bugatti Grand Prix Zlín 2022
Star Rally 2017
Brno Revival 2019
NIPPON RETRO 2019
Česká Tourist Trophy - IRRC 2019
Ve stopě zlínské šestidenní 2020
NIPPON RETRO 2022
Jarní cena Brna 2018
Pérák 2016
Podzimní MotorTechna Brno 2016
Oldtimer Festival 2016
Grand Prix Bugatti 2019
Bugatti Grand Prix Zlín 2021
Evropský festival Route 66
Branná 2018
Klasici do 500 a 750 cm3 na České Tourist Trophy 2019
Pérák 2018
NIPPON RETRO 2018
Dodatek ke knize VI
Ve stopě zlínské šestidenní 2018
Grand Prix Bugatti 2016
Česká Tourist Trophy 2017
Publikování nebo další šíření obsahu serveru motomagazin.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno. © Jiří Bartuš