MotoMagazín     VeteránInzerce     VeteránForum     VeteránKalendář    Jawa Californian    Japonské klasické motocykly           24.6.2024 18:36         
 ÚVOD   INFORMACE  AKCE / REPORTÁŽE  ARCHIV  ČLÁNKY  MAGAZÍN - BLOG  INZERCE      KOMERČNÍ INZERCE  KONTAKTY
MotoMagazínInzerujte na MotoMagazínu

| Lidová vozítka | Vozítko Super laminát | Velorex 1960 | Výstava lidových vozítek | Lidové vozítko v nálezovém stavu | První soutěž lidových vozítek a scooterů | Druhá soutěž lidových vozítek a scooterů | Pátrání v historii lidového vozítka Motorex |
 Téma lidových vozítek rezonovalo mezi československou motorismu chtivou veřejností po dlouhá léta. Laická, ale i odborná, veřejnost ještě dlouho po skončení druhé světové války považovala výrobu lidových vozítek, myšleno jednoduchých dopravních prostředků nahrazující nedostatkové a výrobně náročné automobily, za cestu k masivní motorizaci společnosti. V Československu, které bylo zastiženo změnou politické orientace a ještě dlouho po válce sužováno nedostatkem pohonných hmot a základních surovin, se pro drtivou většinu obyvatel stalo vlastnictví osobního automobilu nedostižným snem.


Výstava lidových vozítek
Psal se rok 1948 a mezi lidmi rezonovaly zprávy o možnostech hromadné výroby lidových vozítek, která by pomohla vyřešit neutěšenou situaci v dostupnosti individuální dopravy v té době již komunistickém Československu.  Autor: Jiří Bartuš  Podpořit výrobu lidových vozítek a vůbec udělat přehled tvůrčího úsilí jednotlivých konstruktérů se v roce 1948 pokusil Autoklub republiky československé (AKRČs) uspořádáním soutěžní výstavy lidových vozítek. Výstava zdaleka nepojmula veškerá konstrukční řešení, ale minimálně nastínila, jakým směrem se jednotliví konstruktéři ubírají. Smutným, avšak předvídatelným závěrem výstavy byl fakt, že z ani jedné konstrukce sériové výroby schopný projekt. Ačkoli byl zájem veřejnosti o výstavu enormní, bylo již v té době jasné, a představená vozítka to v podstatě dokázala, že tento směr není ten, který by nějak zásadně mohl pomoci československý lid motorizovat.


  Z vozítek představených na výstavě lidových vozítek se opravdové sériové výroby nedočkala konstruce ani jednoho z nich. Některé konstrukce, jako zejména tříkolové vozítko Kreibich, byly využity jako vzor pro individuální stavbu vozítek v domácích podmínkách.

Očekávání a potřeby běžného člověka se prostě s myšlenkou lidových vozítek v zásadních parametrech zcela rozcházely. Dobová karikatura hovoří za vše.


  Provedení katalogu vydaného k výstavě lidových vozítek svědčí o vážnosti úmyslů s jakými byla výstava pořádána. Nakonec však i pořadatelé samotní byli překvapeni s jak ohromným zájmem byla výstava přijata veřejností. Denní návštěvnost, která dosahovala 3700 návštěvníků, svědčí o touze lidí najít způsob vlastní mobilitě v době která jí v žádném případě nepřála.  Kdo chce opravdu pochopit, jak byla pro motoristy a motorismu chtivé obyvatele poválečného Československa obtížná doba, musí chtě nechtě sáhnout po dobové literatuře a ponořit se do témat, která tou dobou rezonovala. Jak tedy výstavu lidových vozítek hodnotil časopis Svět motorů a jeho čtenáři? Mnoho pozitivního se zde najít nedá. Očekávání a potřeby běžného člověka se prostě s myšlenkou lidových vozítek v zásadních parametrech zcela rozcházely.

  Časopis Svět motorů věnoval výstavě lidových vozítek mnoho prostoru. Ačkoli první stránky časopisu čísla 44 bylo věnována mezinárodnímu veletrhu v Paříži, což byla ve světovém měřítku motoristická událost číslo 1, většího prostoru se dostalo výstavě lidových vozítek. Možnost zakoupení nového osobního automobilu byla pro běžného občana československa nulová a lidová vozítka bylo téma, které když nic tak alespoň vzbuzovalo jakousi naději do budoucna. Z dokumentů jasně plyne, že již tehdy bylo většině lidem zcela jasné, že cesta k motorizaci československa bude velice dlouhá, ne-li nereálná. Historie to ukázala jasně. Ani po více než 70. letech, změně politického uspořádání, zrušení omezení pohybu zboží, není možnost zakoupení nového osobního automobilu pro drtivou většinu obyvatel České republiky reálně uskutečnitelné.


Podpořte MotoMagazín investováním do reklamy na jeho stránkách. Nabídněte své produkty širokému spektru zdejších návštěvníků. Nabízíme širokou škálu možností. Od obrazové reklamy, přes textovou až po PR články.


DISKUSE K ČLÁNKU
Provozovatel serveru nenese žádnou dopovědnost za obsah vložených příspěvků

NOVÉ TÉMA
Pouze pro založení nového diskusního tématu
Diskuse není určena k podávání inzerce. Příspěvky posouzené jako inzerce budou z diskuse odstraněny. K soukromé bezplatné inzerci použijte oddíl Inzerce.
 Jméno:     
 E-mail:     
Nutno vyplnit text a jméno
Upozornění: Vkládejte pouze příspěvky, které souvisí s danou tématikou. Nepatřičné příspěvky budou z diskuse odstraněny.

Tip: V textu můžete používat tyto HTML tagy: <U>, <I>.
Při editaci se Enter bere jako odřádkování, které se zobrazuje.

Nové články
NIPPON RETRO 2023
Česká Tourist Trophy + IRRC 2022
Klasici na České Tourist Trophy 2022
Bugatti Grand Prix Zlín 2022
Ve stopě zlínské šestidenní 2022
NIPPON RETRO 2022
Poznatky z renovace Suzuki GS 1000 E
Kývačka s motorem DKW
Kývačka
Druhá soutěž lidových vozítek a scooterů
První soutěž lidových vozítek a scooterů
300 zatáček Gustava Havla + IRRC 2021
Výstava lidových vozítek
Yamaha XJ 600
Lidové vozítko v nálezovém stavu
Jak na rez v nádrži?
Co dokáže udělat prodloužený zadní blatník?
Yamaha FZR 600

PODPOŘTE NÁS
SDÍLENÍM ČLÁNKU

MotoMagazín na facebooku


Témata
INZERCE     Nový inzerát
Japonské motocykly
Poválečné motocykly ČZ
Jawa Pérák
Motocykly JAWA 500 OHC
Motocykly JAWA Bizon
Lidová vozítka
Vozítka Velorex
Manet 90
Kniha vozítka Velorex
Motocyklové vozíky
Motocyklové vozíky PAv
Mopedy Stadion
Sidecary VELOREX
Videoarchiv
Francouzské motocykly
Literatura
OILMASTER
MotoMagazín na Youtube
MotoMagazín na Rajčeti
Motocyklové vozíky PAv - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
Jawa Californian - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
  Dodatky knihy
  Fan club Velorex
Vrchní, zdrhni!
www.jawadily.cz
Jawa ze souboru Naše motocykly
Žebříček článků
Klasici na České Tourist Trophy 2022
Branná 2018
300 zatáček Gustava Havla 2019
Slovácký okruh 2019
NIPPON RETRO 2019
Bugatti Grand Prix Zlín 2022
Grand Prix Bugatti 2019
Klasici do 500 a 750 cm3 na České Tourist Trophy 2019
Ve stopě zlínské šestidenní 2020
Jarní cena Brna 2018
Brno Revival 2019
XXXVIII. Nepomucký trojúhelník
Ve stopě zlínské šestidenní 2022
Česká Tourist Trophy 2018
Česká Tourist Trophy 2017
III. Pohár motorových dvoukolek
Ve stopě zlínské šestidenní 2018
300 zatáček Gustava Havla 2018
NIPPON RETRO 2022
300 zatáček Gustava Havla
NIPPON RETRO 2018
300 zatáček Gustava Havla 2015
Česká Tourist Trophy - IRRC 2019
300 zatáček Gustava Havla + IRRC 2021
Dodatek ke knize VI
Publikování nebo další šíření obsahu serveru motomagazin.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno. © Jiří Bartuš