MotoMagazín     VeteránInzerce     VeteránForum     VeteránKalendář    Jawa Californian    Japonské klasické motocykly           27.11.2021 03:21         
 ÚVOD   INFORMACE  AKCE / REPORTÁŽE  ARCHIV  ČLÁNKY  MAGAZÍN - BLOG  INZERCE      KOMERČNÍ INZERCE  KONTAKTY
MotoMagazínwww.mototechnik.cz

| Neobjevená krása francouzských motocyklů | Francouzské motocykly na našem trhu | Terrot | Peugeot | Motobécane | Monet Goyon | Gnome et Rhone | Renovační projekt: Terrot 250 |Monet & Goyon (Koehler & Escoffier)
  Autor: František Coufal

Logo firmy Monet Goyon Vše začalo již v roce 1916, během první světové války, kdy se mnozí zranění vojáci s trvalými následky vraceli domů z fronty. Amputace byla celkem bězným zákrokem. Joseph Monet a Adrien Goyon chtěli těmto lidem nějak pomoci znovu se pohybovat. Začali proto vyrábět jako alternativu pro různá provedení kolečkových křesel lehkou tříkolku s pohonem a posazem přizpůsobeným zranění. Přestože svůj účel plnila, pohyb byl avšak spojený s kondicí řidiče. Proto se vývoj jejich "Velocimane" nezastavil. Řešení se již nacházelo. V Anglii měli vozítko na třech kolech, vpředu jedno kolo, které bylo přímo poháněné motorem. Joseph Monet jako technik a Adrien Goyon jako prodejce okamžitě viděli možnosti pro tuto tříkolku. Po několika jednáních ji proto začali ve francouzském městě Macon vyrábět pod licencí. Postupně stroj vylepšovali. V jejich nabídce se začala objevovat i různá motorizovaná "kola". Nejdříve s licenčním čtyřtaktním 124ccm motorem, od roku 1921 s vlastním čtyřtaktním 117ccm motorem. Monet Goyon 'Super Velauto' jeden z prvních modelů, 1921 Sama belgická královna Elisabeth byla tímto "kolem" nadšená a objednala na královský dvůr "Super Velauto" se čtyřtaktním motorem Villiers o 250ccm. Stroj dosahoval maximální rychlosti 50km/h, motor byl umístěn na zadním kole, pohon byl přenášen řetezem, bez převodovky, ikdyž byly i verze s dvěmi rychlostmi, kdy se "přehodil" řetěz na jiná kolečka.

Nabídka strojů byla skutecně pestrá. V roce 1920 přisli na trh také s vylepšeným typem, který měl již motor umístěn uprostřed mezi koly a tím vypadal již jako motocykl. Nejdříve s dvoutaktním 147ccm motorem Villiers, později s 175ccm nebo 250ccm motorem. V nabídce byl typ pro dámy, který měl horní trubku rámu dolů a typ pro pány, který měl horní trubku vedenou vrchem. Oba typy s podrámovou nádrží. Pohon byl přenášen na zadní kolo řemenem. Postupem času se stroj různě vylepšoval, dal se například koupit i s elektrickým osvětlením, což bylo v té době velmi vyjímečné. Dobový inzerát hlásal "Ideální stroj, který stojí mezi kolem s pomocným motorem a velkým nebezpečným a neovladatelným motocyklem". Tvrzení, které bylo potvrzeno velkým množstvím zákazníků. S tímto "perfektním, rychlým, hospodárným a lehkým motocyklem" si zajistil Monet Goyon přední místa na francouzské motocyklové scéně. Albert Sourdot, mistr Francie do 175ccm, v národních barvách na stroji Monet Goyon

Postupně byly motocykly vylepšovány, ať již komfortními nákolenicemi na nádrži, novýmy klasickými nádržemi, různými doplňky, novými čtyřtaktními motory firmy MAG (250ccm, 350ccm, 500ccm) až po úpravy rámu, které na tehdejších cestách dost praskaly. Bězným častým problémem také bylo píchlé kolo. Na vinně byly jiní úcastníci provozu - koně, jejiž hřeby z podkov se postaraly o neprijemnost na cestě. Monet Goyon s tím nemohli moc dělat, ale usnadnili alespoň sundání kola "rychloupínáky".

Nejlepším modelem, který Monet Goyon od roku 1927 dodával na trh, byla pětistovka s motorem od firmy MAG. Super Sport, model H s vrchovým motorem. Zákazník si mohl vybrat mimo jiné i mezi turistickými nebo sportovními řidítky. Samozřejmě byla v nabídce i slabší 350ccm verze.

Logo firmy Koehler Escoffier V roce 1929 přišlo spojení s výrobcem závodních motocyklů Koehler Escoffier. Tento výrobce byl na trhu od roku 1912, založen Marcelem Koehlerem a Julem Escoffierem. Firma se dostala během finanční krize do potíží a poslední kapkou bylo, když si konstruktér a tovární jezdec Raymond Guiguet splnil svůj sen a postavil sportovní motocykl s dvouválcovým motorem o 1000ccm s válci do V. Motocykl měl přes 50ks a dosáhl maximální naměřené rychlosti 175,51km/h. Krom pár závodních motocyklů vyráběl poté Koehler Escoffier identické modely souběžně s Monet Goyon. Lišily se pouze emblémem, lakováním a některými detaily.

Monet Goyon, LS4, 350ccm, OHV, z roku 1932 se side na španělské poštovní známce. V třicátých letech přišla různá vylepšení jako například v roce 1931 motor v jednom bloku s třístupňovou převodovkou. Nebo v roce 1934 nová L-série motocyklů Monet Goyon, v případě Koehler Escoffier KL-série. Přes různé sportovní úspěchy se nedařilo najít nové zákazníky. Firma byla nucena půjčit si peníze na úvěr a ačkoli se dostala z největších finančních potíží, nastupující automobilový rozvoj neznamenal nejlepší budoucnost. V roce 1937 bylo v nabídce deset různých typů s dvoutaktními motory (100ccm, 175ccm) a 16 různých typů se čtyřtaktními motory (250, 350, 500ccm). Druhá světová válka znamenala velký zářez do výroby motocyklů. Přesto se firma udržela. Koehler Escoffier, KASL3, Sport, 250ccm, OHV, 1937

Po válce nabízela ještě předválečné modely, ale bylo jasné, že udržet se bude možné pouze s novými stroji menších kubatur. Proto během 50-tých let firma vyraběla lehčí stroje s motory Villiers do 250ccm. Stroje mely již přední teleskopickou vidlici a zadní odpružené kolo systemém J.A.Gregoira. Tento systém odpružení vylepšoval klasické kluzáky (vertikalní odpružení) o horizontální odpružení.

V roce 1953 představila firma nový model "Scarlett". Tímto kompletně oplechovaným motocyklem chtěla firma navázat na úspěchy "skútrů" dvacátých let. Bohužel konstruktérská chyba v rámu, který velmi často praskal a musel se na náklady firmy opravovat, způsobila oslabení jména a finanční tězkosti. Ani modernizovaný a konstrukcně zvládnutý model "Dolina", s kterým firma přišla v roce 1957 nezabránil krachu firmy. Poslední Monet Goyon vyjel ze bran továrny v roce 1959.


Zdroje:
Hans-Juergen Huse - Franzoezische Motoraeder
http://fr.wikipedia.org/wiki/Monet-Goyon

Podpořte MotoMagazín investováním do reklamy na jeho stránkách. Nabídněte své produkty širokému spektru zdejších návštěvníků. Nabízíme širokou škálu možností. Od obrazové reklamy, přes textovou až po PR články.


DISKUSE K ČLÁNKU
Provozovatel serveru nenese žádnou dopovědnost za obsah vložených příspěvků
Strana 1 / 1
Nezodpovězená témata (1/1):
 Dobrý den,
koupil jsem si motorku MONET GOYON AL 3 250 CCM sv čtyřtakt z roku cca 1934-36.Chtěl jsem se zeptat jestli nemáte nějakou dokumentaci k tomuto stroji..(nastaveni ventilu,předstih,jakou svíčku,seřizení karburátoru atd..)nebo nějakou fintu jak na ni.Děkuji za jakoukoliv radu.Pište nebo volejte na 775141369 mirekkr@seznam.cz děkuji a všem se ozvu.
[Mirek]      (18. 12. 2018)

NOVÉ TÉMA
Pouze pro založení nového diskusního tématu
Diskuse není určena k podávání inzerce. Příspěvky posouzené jako inzerce budou z diskuse odstraněny. K soukromé bezplatné inzerci použijte oddíl Inzerce.
 Jméno:     
 E-mail:     
Nutno vyplnit text a jméno
Upozornění: Vkládejte pouze příspěvky, které souvisí s danou tématikou. Nepatřičné příspěvky budou z diskuse odstraněny.

Tip: V textu můžete používat tyto HTML tagy: <U>, <I>.
Při editaci se Enter bere jako odřádkování, které se zobrazuje.

Komerční inzerce
Renovace a oprava nejrůznějších palivových nádrží navíc umí hodit vašeho veterána do gala.
Nové články
Kouzlo japonských motocyklových přístrojů
10. Sjezd Jawistů po 70 letech v Luhačovicích
Suzuki GS 1000 E
Šolcovy zatáčky 2021
Po kývačce přichází Pérák
Bugatti Grand Prix Zlín 2021
NIPPON RETRO 2021
Z druhé ruky: Jawa Pérák in action
Kopčany 2019
Duel naháčů
Brno Revival 2019
Jawa 300 CL a vozík PAv
Suzuki TC200
Pérák ze stodoly
Můj život Pekelného Anděla
Medzinárodné motocyklové preteky Letisko Trenčín 2020
Mad Max Style…
Yamaha FZ 750

PODPOŘTE NÁS
SDÍLENÍM ČLÁNKU

MotoMagazín na facebooku


Témata
INZERCE     Nový inzerát
Japonské motocykly
Poválečné motocykly ČZ
Jawa Pérák
Motocykly JAWA 500 OHC
Motocykly JAWA Bizon
Lidová vozítka
Vozítka Velorex
Manet 90
Kniha vozítka Velorex
Motocyklové vozíky
Motocyklové vozíky PAv
Mopedy Stadion
Sidecary VELOREX
Videoarchiv
Francouzské motocykly
Literatura
OILMASTER
MotoMagazín na Youtube
MotoMagazín na Rajčeti
Motocyklové vozíky PAv - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
Jawa Californian - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
  Dodatky knihy
  Fan club Velorex
Vrchní, zdrhni!
www.jawadily.cz
Žebříček článků
Kouzlo japonských motocyklových přístrojů
Česká Tourist Trophy 2016
III. Pohár motorových dvoukolek
Česká Tourist Trophy 2018
10. Sjezd Jawistů po 70 letech v Luhačovicích
7. Sjezd Jawistů v Luhačovicích
Pérák 2016
Pérák 2015
Česká Tourist Trophy - IRRC 2019
300 zatáček Gustava Havla 2019
XXXVIII. Nepomucký trojúhelník
Classic Show 2015
300 zatáček Gustava Havla 2018
Česká Tourist Trophy 2017
Ve stopě zlínské šestidenní 2018
Setkání veteránů Holešov
Branná 2018
Bugatti Grand Prix Zlín 2021
300 zatáček Gustava Havla 2015
Zlínská Historic Rally 2019
Brno Revival 2019
Sraz patinovek a bastlů
NIPPON RETRO 2018
Setkání veteránů Holešov 2017
Jarní cena Brna 2018
Publikování nebo další šíření obsahu serveru motomagazin.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno. © Jiří Bartuš