Reklamí sdělení
Koupit veterána jako investici? Stará auta nemusí být jen koníček
Veteráni jsou v kurzu. Zejména ti z dob socializmu. Oblíbené jsou staré škodovky, Lada i Tatra. Často se ale jedná o koníček lidí, které baví veterány renovovat. Ovšem koupit veterána jako investici také není úplně špatný nápad. Poradíme vám, jak na to.
Zdroj: Bigstockphoto.com
Koupit a vlastnit veterána nemusí být tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Navíc i na staré auto potřebujete mít všechny platné doklady. A pokud se s ním chystáte vyrazit i na silnice, nemine vás ani sjednání povinného ručení. Výhodou ale je, že vás vyjde mnohem levněji než u nového auta.
Kdy je auto veteránem?
Veteránem se auto stane po 30 letech. Tuto dobu u nás stanovilo Ministerstvo dopravy a počítá se ode dne výroby. V Česku je počet veteránů odhadován na desítky tisíc. Jejich registrační značku obsahující V ale nedostane každý – pro její získání musíte projít registrací, která obnáší i prokázání technického stavu. Musíme ale podotknout, že ne každé auto, které najdete stát v garáži a pomalu ho sžírá rez, je možné označit za veterána. Auto musí být v původním a opravdu dobrém technickém stavu nebo po renovaci. Jestli je auto veterán, posuzuje testovací komise.
Jak koupit veterána?
Hned na začátek opusťte myšlenku, že auto jednoduše koupíte a máte vystaráno. Nejdříve promyslete, zda si troufnete na nákladnou renovaci a můžete tak koupit i auto ve špatném stavu nebo zda investujete do hotového veterána, ale zaplatíte za něj vyšší cenu. Abyste se při koupi nespálili, srovnávejte a hledejte. Těm, co s veterány začínají, doporučujeme obrátit se na specializované prodejce.
Veterán na investici
I v tomto případě je nutné si dopředu důkladně promyslet, kdo jako investor jste a jak budete auto prezentovat. Na rozdíl od lidí, kteří berou veterány jako koníček, se jako investor musíte nad koupí zamyslet mnohem více. Chcete přece následný zisk z prodeje. Jak na to?
Kdo jste jako investor – jste klasický investor, který kupuje jen pro zisk, nadšenec, který se zároveň ve veteránech vyzná a líbí se mu, nebo jste i mechanik a auto rozeberete do nejmenšího detailu, přestavíte ho a jednoduše si s ním vyhrajete?
Jak vybrat veterána – když kupujete veterána na investici, očekáváte, že z něj nakonec budete mít nějaký zisk. Tudíž ho kupujete s úmyslem prodat. Tady je ale nutné se zamyslet i nad tím, jaké auto kupujete a s čím ho budete prodávat (zaměříte se na příběh, autentičnost, vzácnost?).
Kolik vám to vynese?
Není tajemstvím, že na veteránech můžete hezky vydělat. To vám potvrdí i samotní prodejci. Navíc ceny pořád rostou. Vydělat můžete klidně i stovky milionů korun. Záleží ale hodně na tom, jaké auto budete prodávat. Takové Ferrari 250 GTO z roku 1962 se prodalo za v přepočtu zhruba 945 milionů korun. Starou Škodu 120 sice za takové peníze asi neprodáte, ale snadno se dostanete přes 80 tisíc korun. Existují však samotné výjimky – například oranžová Škoda 110 R se před pár lety prodala skoro za 500 tisíc.
|