MotoMagazín     VeteránInzerce     VeteránForum     VeteránKalendář    Jawa Californian    Japonské klasické motocykly           27.11.2021 03:46         
 ÚVOD   INFORMACE  AKCE / REPORTÁŽE  ARCHIV  ČLÁNKY  MAGAZÍN - BLOG  INZERCE      KOMERČNÍ INZERCE  KONTAKTY
MotoMagazínInzerujte na MotoMagazínu

| Reportáže | II. čínské motocyklové dobrodružství Petra Hošťálka |
19. reportáž

II. čínské motocyklové dobrodružství - 19. reportáž

  Ani ve snu mě nenapadlo, že by mě na téhle expedici mohlo něco takového potkat. Když jsme dorazili na samou hranici Číny, do mrňavého městečka, které Číňané píšou Ala Shan Kao a které je v evropských mapách značené Alataw, zavolali mi z továrny, že tady budeme muset čtrnáct dní počkat. Že nemůžeme dál, než budou vyřízené papíry pro čínské jezdce.
  Nechtělo se mi tomu věřit. A hlavně mi připadalo neskutečně absurdní, že někdo dokáže odstartovat s velkou slávou mezinárodní expedici, aniž by měl jeden jediný z jejích účastníků v ruce cestovní pas a v něm platná víza do všech států, kterými má projíždět!!!


  Ale skutečně se to ukázalo být pravdivé - až na těch čtrnáct dnů! Dneska už jsem tu sedmnáctý den a půjde-li to dobře, budu moci vyrazit na další trasu snad pozítří. Zítra mají dorazit dvě dámy z jinanské továrny, které by mi měly přivézt doklady nutné k tomu, aby můj motocykl mohl opustit území Číny a pokračovat dál do Evropy. Jediný z celé výpravy!
  Expedice byla před třemi dny oficiálně zrušena a její účastníci se postupně sebrali a odjeli domů. Většinou s brekem. Za tu dobu, kterou jsme společně strávili za řidítky, jsme se skamarádili tak, že je pro ně zklamání, že mě nemůžou doprovázet dál, do cíle v Rotterdamu. Nikdo z nich neskrýval při loučení slzy. A před kamerou posledního televizního reportéra mě zapřísahali, že když nemůžou oni, musím do cíle dojet alespoň já. I za ně. Slíbil jsem jim to. Čína prostě pořád ještě není svobodná tak, jak se snaží před světem předstírat…
  Zůstal se mnou jen kamarád Čen, jediný člověk, se kterým jsem tu schopen komunikovat. Když mi před cestou přišel z továrny e-mail, že v expedici pojede s sebou člověk, mluvící anglicky, nezdálo se mi možné, že bude možná jakákoliv domluva. Že bychom si mohli spolu říct víc jak deset ne příliš spolu souvisejících slov. Já totiž anglicky neuměl. Dneska si spolu povídáme o téměř čemkoliv – a rozumíme si!
  Čen už tušil dávno, že to takhle dopadne. Jeho syn, který se pohybuje po zeměkouli volně, protože má vysoké postavení ve firmě, pracující na vybavení letišť po celém světě, mu prý od samého začátku říkal, že to takhle dopadne. Přesto neutekl a denně mi říká, že zůstane až do chvíle, než bezpečně přejedu přes čínské hranice. Nikdo mu to nenařídil. Ani ho neobjednala a nezaplatila fabrika. Celou dobu je pouze řadovým členem expedice. Dokonce si musel účast v ní draze zaplatit (5.000 dolarů!) a jediné rozumné řešení pro něj bylo vzdát to, požádat o vrácení peněz a zmizet už dávno. Jenže Čen cítí povinnost zůstat se mnou.
  Včera pozdě večer, když jsme nemohli spát, rozbalil obrovskou a tlustou čokoládu, kterou schovával na cestu. Na motorce bývá zima, zvlášť když prší. Počítal i s tím, že budou v Kazachstánu nebo v Rusku dny, kdy nebude čas se pořádně najíst. A čokoláda je odjakživa nejlepší zásobou energie, jak vědí nejlíp horolezci. Tahle byla dárek od jeho syna. Přivezl mu ji přímo ze švýcarských Alp, které Čen sám nikdy neviděl. Seděli jsme spolu u čaje, tři hodiny si povídali a ukusovali tu tvrdou pochoutku, kterou už nebude potřebovat. Chutnala jak švýcarské čokolády obvykle chutnají, jen měla hořkou příchuť…
  Ještě den před tím, než byla expedice zrušena, jeli jsme se spolu podívat na pupek Asie. Místo, kde je geografický střed tohohle kontinentu. Je to asi třicet pět kilometrů od Urumqi a dalo nám to chvíli poptávání a několik zajížděk, než jsme to našli. Uprostřed pouště je areál, kde je leštěným červeným kamenem vydlážděná plocha, na které se tyčí čtyřnohá kamenná věž. Nese na svém vrcholu symbol zeměkoule, udělané z leštěných nerezových rour. A dolů visí na dlouhém závěsu obrovský hrot, mířící přesně do záměrného kříže vyrytého do mramorového válce pod ním. Stoupne-li si turista, jak už to turisté dělají, na tenhle mramorový válec, může se nechat vyfotografovat, jak mu ta obří špičatá olovnice míří přímo na temeno hlavy…
  Kolem je do kruhu čtyřikrát dvanáct kamenných pomníků. Jsou ve stejném stylu a každý patří jedné z asijských zemí. Nahoře mají na špičku postavenou krychli s mapou a vyznačeným hlavním městem. Na podstavci jméno a vlajku. Do zbývajících stěn krychle jsou pak vytesané různé národní symboly té které země. Vyfotografoval jsem si jen Kazachstán, protože tam přece má vést má další cesta.
  Ještě jsme nevěděli, že naše expedic končí. Ale jako v předtuše jsme všichni ten večer šli na společnou večeři do nejkrásnějšího a nejrušnějšího nočního centra Urumqi, do nasvícené ulice, plné stánků pro turisty. Viděli jsme produkci provazochodců v závratné výšce mezi dvěma vyhlídkovými věžemi nad National Baazarem. Museli jsme projít několika klenotnictvími, plnými šperků, řezaných z jadeitu a dalších drahokamenů. A pak jsme seděli venku, mezi kouřícími grily a pochutnávali si. Podávaly se pečené kousky jater, špízy vonícího šašliku a co chvíli nás při tom za rameno brali prodavači melounů, prodavači šťávy z granátových jablek, prodavači neznačených cigaret a žebráci.
  Prostě viděli jsme pupek a pak strávili zbytek večera v břiše Asie!

Petr Hošťálek        

Pokračování ...  

Obrazová příloha
Fotografie
S Čenem a reportérkou novin v Urumqi. To nás ještě ani nenapadlo, že by mohly přijít problémy…
Fotografie
Geografický střed asijského světadílu nedaleko od Urumqi.
Fotografie
Takhle se cizinec nají v Číně nejlíp. Podívat se, vybrat očima a pak jen ukázat…
Fotografie
Poslední společná večeře v zářící noční ulici v Urumqi.
Podpořte MotoMagazín investováním do reklamy na jeho stránkách. Nabídněte své produkty širokému spektru zdejších návštěvníků. Nabízíme širokou škálu možností. Od obrazové reklamy, přes textovou až po PR články.


DISKUSE K ČLÁNKU
Provozovatel serveru nenese žádnou dopovědnost za obsah vložených příspěvků

NOVÉ TÉMA
Pouze pro založení nového diskusního tématu
Diskuse není určena k podávání inzerce. Příspěvky posouzené jako inzerce budou z diskuse odstraněny. K soukromé bezplatné inzerci použijte oddíl Inzerce.
 Jméno:     
 E-mail:     
Nutno vyplnit text a jméno
Upozornění: Vkládejte pouze příspěvky, které souvisí s danou tématikou. Nepatřičné příspěvky budou z diskuse odstraněny.

Tip: V textu můžete používat tyto HTML tagy: <U>, <I>.
Při editaci se Enter bere jako odřádkování, které se zobrazuje.

Komerční inzerce
Renovace a oprava nejrůznějších palivových nádrží navíc umí hodit vašeho veterána do gala.
Nové články
Kouzlo japonských motocyklových přístrojů
10. Sjezd Jawistů po 70 letech v Luhačovicích
Suzuki GS 1000 E
Šolcovy zatáčky 2021
Po kývačce přichází Pérák
Bugatti Grand Prix Zlín 2021
NIPPON RETRO 2021
Z druhé ruky: Jawa Pérák in action
Kopčany 2019
Duel naháčů
Brno Revival 2019
Jawa 300 CL a vozík PAv
Suzuki TC200
Pérák ze stodoly
Můj život Pekelného Anděla
Medzinárodné motocyklové preteky Letisko Trenčín 2020
Mad Max Style…
Yamaha FZ 750

PODPOŘTE NÁS
SDÍLENÍM ČLÁNKU

MotoMagazín na facebooku


Témata
INZERCE     Nový inzerát
Japonské motocykly
Poválečné motocykly ČZ
Jawa Pérák
Motocykly JAWA 500 OHC
Motocykly JAWA Bizon
Lidová vozítka
Vozítka Velorex
Manet 90
Kniha vozítka Velorex
Motocyklové vozíky
Motocyklové vozíky PAv
Mopedy Stadion
Sidecary VELOREX
Videoarchiv
Francouzské motocykly
Literatura
OILMASTER
MotoMagazín na Youtube
MotoMagazín na Rajčeti
Motocyklové vozíky PAv - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
Jawa Californian - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
  Dodatky knihy
  Fan club Velorex
Vrchní, zdrhni!
www.jawadily.cz
Žebříček článků
Kouzlo japonských motocyklových přístrojů
Česká Tourist Trophy 2016
III. Pohár motorových dvoukolek
Česká Tourist Trophy 2018
10. Sjezd Jawistů po 70 letech v Luhačovicích
7. Sjezd Jawistů v Luhačovicích
Pérák 2016
Pérák 2015
Česká Tourist Trophy - IRRC 2019
XXXVIII. Nepomucký trojúhelník
300 zatáček Gustava Havla 2019
Česká Tourist Trophy 2017
Ve stopě zlínské šestidenní 2018
Classic Show 2015
300 zatáček Gustava Havla 2018
Setkání veteránů Holešov
Branná 2018
Bugatti Grand Prix Zlín 2021
300 zatáček Gustava Havla 2015
Zlínská Historic Rally 2019
NIPPON RETRO 2018
Brno Revival 2019
Sraz patinovek a bastlů
Setkání veteránů Holešov 2017
Pérák 2017
Publikování nebo další šíření obsahu serveru motomagazin.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno. © Jiří Bartuš