MotoMagazín     VeteránInzerce     VeteránForum     VeteránKalendář    Jawa Californian    Japonské klasické motocykly           27.11.2021 02:51         
 ÚVOD   INFORMACE  AKCE / REPORTÁŽE  ARCHIV  ČLÁNKY  MAGAZÍN - BLOG  INZERCE      KOMERČNÍ INZERCE  KONTAKTY
MotoMagazínwww.mototechnik.cz

| Reportáže | II. čínské motocyklové dobrodružství Petra Hošťálka |
18. reportáž

II. čínské motocyklové dobrodružství - 18. reportáž

  2. září - sobota

  Čím víc se člověk blíží k západní hranici Číny, je znát, jak přibývá obyvatel úplně jiného typu, než jsou Han-Číňané. Jsou to Weawer, muslimové. Menšina, která má jiné tváře, jiný způsob oblékání a úplně jiné náboženství. Tady se mísí arabský svět se světem čínským.   Muži jsou většinou velmi tmavé pleti a nosí typické nízké čepičky na hlavách. Ženy jsou baculaté až tlusťoučké, na hlavách mají obvykle barevné šátky. Ale potkáte mezi nimi i ty zcela zahalené, v dlouhatánských šatech, kterým je úzkou mezerou vidět z celého obličeje pouze oči. Čen říká, že většina Weawer patří k „podřadné“ vrstvě obyvatel, která je chudá a vydělává si nekvalifikovanými činnostmi. Jsou to metaři, povozníci jezdící s oslem a dvoukolovou károu, podomní a pouliční obchodníčci, ševci a čističi bot.

  Je druhého září. Naše expedice měla být podle původního plánu už před pěti dny, dvacátého sedmého srpna, v cíli v Holandsku. Dnes už jsem měl být doma a oslavovat šťastný návrat. Ale protože továrna Qingqi doteď nevyřídila pro čínské účastníky pasy a víza, jsme jako v pasti. Nevyřídila ani papíry nutné k tomu, aby naše motocykly směly opustit čínské území. Už jsme byli v Alataw, přímo na čínské hranici. Ale protože mně touhle čínskou organizační neschopností mezitím stačila propadnout všechna má předem pečlivě připravená víza, museli jsme se kvůli kazachstánskému konzulátu pořádný kus vrátit. Takže teď jsme v Urumqi, zas o pět set kilometrů zpátky. Od včerejška už nové vízum, které mě opravňuje pokračovat přes Kazachstán, mám. Přesto tu trčím a nevím, co bude dál. I kdybych se chtěl utrhnout a pokračovat sám, mohl bych tak nejvýš vlakem, nebo letadlem. Čen mi vysvětlil, že bez speciálního vývozního papíru, který zatím nemá ani jeden z nás, by mě Číňané s motorkou přes hranice nepustili.
  Čekat a bydlet celá výprava na hotelu, to stojí dost peněz. A tak bydlíme v okrajové čtvrti, v hotýlku třetí kategorie. Svět chudých Weawer obyvatel tak mám denně před očima. Ani ne padesát metrů od hotelu je pod úrovní ulice dvorek, kde sídlí rozsáhlá rodina kovářů a klempířů. Leze se k nim po schůdkách dolů, nahoře u chodníku mají jen pověšeno několik lesknoucích se džberů, konví a uhláků z pozinkovaného plechu. Je to pěkná, čistá práce.
  Skoro celý dvorek mají zastřešený kousky rezavého plechu, prken, prkýnek a jiného materiálu. A pokrytý sazemi. Mezi tím koukají dva komínky, ze kterých se line řídký dým a když jim člověk nakoukne pod pokličku, je vidět dvě výhně a dokonce kout, kde stojí primitivní mechanický buchar. Poslední dva dny tu chlapi dělají podkovy. Jeden sedí u bucharu a z rozžhavené tyče vykovává materiál na polotovary. Dva další je pak ohýbají a dodělávají na kovadlinách. Podkovy, co už jsou hotové, leží venku na zemi. Když zchladnou, větší děti je počítají a po pěti svazují drátem…
  Za křižovatkou, kam chodím do internetové kavárny číst zprávy z domova, začíná muslimská čtvrť. Tady je trh s ovocem a zeleninou, kde si denně vybírám a kupuji hrozny. A taky je tu celá obrovská kolonie pouličních ševců, kteří pracují pod širým nebem. Vedle štůsků vyrovnaných podrážek, podpatků a ocelových podkůvek, které u nás byly naposled za časů našich babiček, mají postavené orezavělé ševcovské šicí stroje. Náš mechanik Wu si u jednoho z nich nechal včera přilepit odlepující se podrážku u polobotek. Tak jsem se mohl přesvědčit, že navzdory těm přestárlým šicím strojům se nebrání ani moderním technologiím. Přikápli mu to vteřinovým lepidlem. Pozítří se Wu-a zeptám, jestli mu to ještě drží, nebo jestli to po vteřině zas upadlo…
  Ale mezi chudým muslimským obyvatelstvem jsou i výjimky. Předevčírem jsem směl s Čenem zažít setkání s jeho starou přítelkyní, která tady, v Urumqi, žije. Opravdu starou, je jí už přes sedmdesát.
  Čen před mnoha lety učil angličtinu jejího syna, který je teď úspěšným a vysoce postaveným ženským lékařem. A Čenova žena učila její dceru. I ta je lékařkou, momentálně na stáži ve Švédsku. Takže rodina je to zámožná a vzdělaná. Stará paní nás pozvala na oběd. Taxík, kterým pro nás přijela, nás vyklopil před sedmipatrovým panelákem a já se nestačil divit, jak před námi těch sedm pater vyběhla. Výtah v jejich domě není a tak má, díky každodennímu tréninku, kondici, kterou jí s Čenem oba můžeme jen závidět. Na rozdíl od ní jsme se oba pořádně zadýchali!
  A jak to v bytě u muslimů vypadá? Obývák úplně jako u nás. Nízký dlouhý stolek před sedací soupravou, z obou stran hluboká křesla. Všechno z tmavého leštěného masivu, sedačka potažená tmavohnědou kůží. Naproti prosklený příborník, v něm něco broušeného skla. Stříbrný samovar a konvičky na kávu, mezi tím spousty rodinných fotografií v rámečcích. Na stole stál zapnutý notebook a stará paní řekla, abychom si v něm nalistovali fotografie. Kdyby bylo potřeba, tak že nám ukáže jak…
  Hlavně nás už ale čekal stůl, do posledního místečka zaplněný dobrotami. Mísa se třemi druhy hroznů. Druhá mísa s namíchanými kostkami červeného a žlutého melounu. Jablka, broskve. Dva druhy vlastnoručně upečených koláčků. Brusinkový kompot, krystalový cukrkandl, oříšky s rozinkami a, samozřejmě, nezbytná konvice s čajem…
  Paní navlékla zástěru a zmizela na chvíli v kuchyni. Když se objevila, přinesla těstoviny na způsob špaget a k nim neskutečně chutnou směs zeleniny s maličkými kousky do tvrda opečeného masíčka. Měl jsem v úmyslu být na ovocné dietě. Podle toho ovocem prostřeného stolu to vypadalo docela slibně. Ale když mi nabídnutý oběd zavoněl pod nos, neodolal jsem a porci té dobroty si dal…
  Jediné, v čem se ten muslimský byt od našich bytů v panelácích lišil, bylo, že v ostatních místnostech, které slouží i jako ložnice, zcela chyběl jakýkoliv nábytek. Všude jen orientální koberce, na podlaze i na stěnách. A sem tam nějaký ten polštář.
  Říkal jsem si, když jsme napůl v Orientě, že jsem za celou dobu v Číně neměl pořádné kafe. A tak jsem milou paní poprosil. Samozřejmě, že jsem to neřekl hned, káva se u nich pije! Za malou chvilku přinesla plnou konvičku a s ní ukázat i ustřižený pytlík, že mi udělala to nejlepší, co se tu dá sehnat: to mdlé, s cukrem a smetanou namíchané standardní Nescafé, které už nemůžu ani cítit! Tady, v Číně, se asi opravdu žádné jiné nedělá.
  A já se tak těšil na kafe pořádné! Velké, hořké a silné…

Petr Hošťálek        

Pokračování ...  

Obrazová příloha
Fotografie
Muslimští ševci a čističi bot pracují přímo na ulici a na boty do opravy od nich stvrzenku nedostanete. Musíte si ty svoje poznat!
Fotografie
Obývák dobře situované muslimské rodiny se od obýváků našich nijak moc neliší. Možná ty dvě obrovské čínské vázy…
Fotografie
Můj kamarád angličtinář Čen a jeho stará přítelkyně…
Fotografie
Orientální večeře se dělá přímo na ulici. Nedá se říct, že by kvůli tomu méně chutnala…
Fotografie
Ještě se nesmráká, tak kováři vedle v dílně pořád ještě buší do podkov. Ale jejich ženy už se nastrojily do večerního
Fotografie
Je to neuvěřitelné, ale v Urumqi jsem potkal i nefalšované čínské historické vozidlo: jedno z prvních motokol, z konce padesátých let. Má asi dobrého pána, protože přes to, jak musí dodnes těžce vydělávat, je stále udržované a v dobré kondici. To by se, panečku, u mě v museu vyjímalo!
Podpořte MotoMagazín investováním do reklamy na jeho stránkách. Nabídněte své produkty širokému spektru zdejších návštěvníků. Nabízíme širokou škálu možností. Od obrazové reklamy, přes textovou až po PR články.


DISKUSE K ČLÁNKU
Provozovatel serveru nenese žádnou dopovědnost za obsah vložených příspěvků

NOVÉ TÉMA
Pouze pro založení nového diskusního tématu
Diskuse není určena k podávání inzerce. Příspěvky posouzené jako inzerce budou z diskuse odstraněny. K soukromé bezplatné inzerci použijte oddíl Inzerce.
 Jméno:     
 E-mail:     
Nutno vyplnit text a jméno
Upozornění: Vkládejte pouze příspěvky, které souvisí s danou tématikou. Nepatřičné příspěvky budou z diskuse odstraněny.

Tip: V textu můžete používat tyto HTML tagy: <U>, <I>.
Při editaci se Enter bere jako odřádkování, které se zobrazuje.

Komerční inzerce
Renovace a oprava nejrůznějších palivových nádrží navíc umí hodit vašeho veterána do gala.
Nové články
Kouzlo japonských motocyklových přístrojů
10. Sjezd Jawistů po 70 letech v Luhačovicích
Suzuki GS 1000 E
Šolcovy zatáčky 2021
Po kývačce přichází Pérák
Bugatti Grand Prix Zlín 2021
NIPPON RETRO 2021
Z druhé ruky: Jawa Pérák in action
Kopčany 2019
Duel naháčů
Brno Revival 2019
Jawa 300 CL a vozík PAv
Suzuki TC200
Pérák ze stodoly
Můj život Pekelného Anděla
Medzinárodné motocyklové preteky Letisko Trenčín 2020
Mad Max Style…
Yamaha FZ 750

PODPOŘTE NÁS
SDÍLENÍM ČLÁNKU

MotoMagazín na facebooku


Témata
INZERCE     Nový inzerát
Japonské motocykly
Poválečné motocykly ČZ
Jawa Pérák
Motocykly JAWA 500 OHC
Motocykly JAWA Bizon
Lidová vozítka
Vozítka Velorex
Manet 90
Kniha vozítka Velorex
Motocyklové vozíky
Motocyklové vozíky PAv
Mopedy Stadion
Sidecary VELOREX
Videoarchiv
Francouzské motocykly
Literatura
OILMASTER
MotoMagazín na Youtube
MotoMagazín na Rajčeti
Motocyklové vozíky PAv - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
Jawa Californian - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
  Dodatky knihy
  Fan club Velorex
Vrchní, zdrhni!
www.jawadily.cz
Žebříček článků
Kouzlo japonských motocyklových přístrojů
Česká Tourist Trophy 2016
III. Pohár motorových dvoukolek
Česká Tourist Trophy 2018
10. Sjezd Jawistů po 70 letech v Luhačovicích
7. Sjezd Jawistů v Luhačovicích
Pérák 2016
Pérák 2015
Česká Tourist Trophy - IRRC 2019
300 zatáček Gustava Havla 2019
XXXVIII. Nepomucký trojúhelník
Classic Show 2015
300 zatáček Gustava Havla 2018
Česká Tourist Trophy 2017
Ve stopě zlínské šestidenní 2018
Setkání veteránů Holešov
Branná 2018
Bugatti Grand Prix Zlín 2021
300 zatáček Gustava Havla 2015
Zlínská Historic Rally 2019
Brno Revival 2019
Sraz patinovek a bastlů
Setkání veteránů Holešov 2017
NIPPON RETRO 2018
Jarní cena Brna 2018
Publikování nebo další šíření obsahu serveru motomagazin.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno. © Jiří Bartuš