300 zatáček Gustava Havla 2010 | www.motomagazin.cz
  MotoMagazín     VeteránForum     VeteránKalendář    Jawa Californian    Japonské klasické motocykly Předpověď počasí
 ÚVOD   INFORMACE  AKCE / REPORTÁŽE  ARCHIV  ČLÁNKY  MAGAZÍN - BLOG      KOMERČNÍ INZERCE  KONTAKTY
MotoMagazínwww.mototechnik.cz

| Reportáže | II. čínské motocyklové dobrodružství Petra Hošťálka |
300 zatáček Gustava Havla
Hořice v podkrkonoší 22.-23.5.2010


  300 zatáček Gustava Havla



  Autor: Jiří Bartuš

  Tradiční podnik 300 zatáček Gustava Havla v Hořicích přináší rok od roku kvalitnější obsazení startovního pole. Letošnímu 48. ročníku přislíbila účast řada špičkových jezdců z celé Evropy, což již od počátku slibovalo kvalitní a dramatické závodění. Nestálé sobotní počasí přineslo spoustu starostí nejen jezdcům, ale zejména pořadatelům. Přívalové deště v odpoledních hodinách si vynutily úplné přerušení tréninkových jízd. Naštěstí se v průběhu odpoledne počasí umoudřilo a po nezbytné úpravě trati se mohlo začít opět trénovat.
  Pohled na oblohu v neděli nikomu klidu nepřidal, ale mimo několika kapek vydrželo počasí bez deště po celý den. A to znamenalo, že závody přinesly opravdu kvalitní podívanou plnou dramatických okamžiků a heroických výkonů. V kategorii Volná nad 600 ccm dokonce padl absolutní rekord tratě. Čas 2:18 na 5150 metrů dlouhé trati o velikém převýšení plné náročných zatáček je naprosto neuvěřitelný.
  Nemá smysl zde hodnotit výkony jednotlivých jezdců a jejich motocyklů. Z pohledu zaměření našeho magazínu je zajímavé zamyslet se nad účastí kategorií třídy Klasik. Tato kategorie motocyklů nemůže divákům přinést hon na za rekordy tratě, ale to neznamená, že by nebyla divácky zajímavá. Nepřeberné množství motocyklů různých typů a roku výroby spojené s ostrým závoděním Pánů jezdců dává divákům možnost posoudit pokrok jehož bylo v závodní technice dosaženo do dnešních dnů.

Závod motocyklů kategorie Volná nad 600 ccm - průjezd zatáčkou u vodojemu


300 zatáček Gustava Havla   Vzrůstající obliba závodů na přírodních okruzích s sebou přináší mnoho nových úkolů pro pořadatele. Zřetelný nárůst počtu jezdců znamenal pro mnohé ubytování mimo hlavní kemp. Bohužel louka za kempem, která byla již během pátečního dopoledne zcela zaplněna, byla sobotními přívalovými dešti tak rozbahněna, že pobyt na ní se stal pro většinu utrpením. A když se po rozbahněné louce projelo mnohokrát sem a tam několik jedinců na skútrech a natlačilo několik dodávek, vyvstal problém nejen v tom, jak dotlačit závodní motocykly do depa, ale také jak se v neděli z rozbahněné louky dostat k odjezdu domů. Řešení v podobě vytahování automobilů na laně za pomoci traktoru přineslo takové bahenní orgie, za které by se nemusely stydět ani pořadatelé offroadových závodů. Na obranu pořadatelů je třeba říci, že udělali mnoho kvalitní práce s úklidem tratě, neustále se špinícím bahnem, které nepřetržitě nanášely davy diváků. Ostatně udržet na uzdě diváky, jenž jsou rok od roku méně poslušní, je výkonem téměř heroickým. Vysvětlit některým jedincům, že na uzavřené trati nemá co dělat, je mnohdy téměř nemožné. Co říci o lidech, kteří uzavřenou trať přebíhají spolu se svými dětmi? A nebo jaký vzkaz dát rodičům, kteří si to po uzavřené trati štrádují s dětmi v kočárcích? Jak za této situace mohou traťoví komisaři odvézt kvalitně svou práci, na níž jsou mnohdy závislé životy jezdců? Ostatně, činnost traťových komisařů by zasloužila jistá zlepšení. Kdo viděl jejich váhavé reakce při havárii Kamila Holána či hromadném pádu při závodech Klasiků, jistě mi dá za pravdu.

  Hořické zatáčky jsou svátkem motocyklového sportu. V Evropě lze jen stěží nalézt srovnatelný podnik. Tak zase za rok.



  Na videozáběrech se pokusíme zejména přednést, televizními konzumenty závodů Mistrovství světa neznámou, neopakovatelnou předstartovní atmosféru z depa závodních strojů. Žádná fotografie nemůže zachytit ono magické míšení se zvuků dvoutaktních a čtyřtaktních motorů.

  Všech 14 pořízených videozáběrů naleznete zde: Videoarchiv MotoMagazínu na YouTube

Motocykly třídy Klasik do 175 ccm + do 250 ccm při startu do tréninkové jízdy


Motocykly třídy Klasik do 350 ccm + do 500 ccm při startu do tréninkové jízdy


Motocykly třídy Klasik do 350 ccm + do 500 ccm při zahřívání motocyklů před startem do tréninkové jízdy


Motocykly třídy Klasik do 175 ccm + do 250 ccm při zahřívání motocyklů před startem do tréninkové jízdy


Motocykly třídy Klasik do 175 ccm + do 250 ccm při zahřívání motocyklů před startem do tréninkové jízdy



  Motocyklové závody jsou svátkem pro jezdce i diváky. V zatáčce u vodojemu je to po závodech více než patrné.


    Fotogalerie

300 zatáček Gustava Havla 300 zatáček Gustava Havla 300 zatáček Gustava Havla
300 zatáček Gustava Havla 300 zatáček Gustava Havla 300 zatáček Gustava Havla
300 zatáček Gustava Havla 300 zatáček Gustava Havla 300 zatáček Gustava Havla
300 zatáček Gustava Havla 300 zatáček Gustava Havla 300 zatáček Gustava Havla
300 zatáček Gustava Havla 300 zatáček Gustava Havla 300 zatáček Gustava Havla
Nové články
13. Rymický trojúhelník 2024
Ve stopě zlínské šestidenní 2024
Česká Tourist Trophy + IRRC 2025
Brno Grand Prix Revival 2024
NIPPON RETRO 2025
Kawasaki Z 1300
NIPPON RETRO 2024
Česká Tourist Trophy + IRRC 2023
NIPPON RETRO 2023
Česká Tourist Trophy + IRRC 2022
Klasici na České Tourist Trophy 2022
Bugatti Grand Prix Zlín 2022
Ve stopě zlínské šestidenní 2022
NIPPON RETRO 2022
Poznatky z renovace Suzuki GS 1000 E
Kývačka s motorem DKW
Kývačka
Druhá soutěž lidových vozítek a scooterů

PODPOŘTE NÁS
SDÍLENÍM ČLÁNKU

MotoMagazín na facebooku


Témata
Japonské motocykly
Poválečné motocykly ČZ
Jawa Pérák
Motocykly JAWA 500 OHC
Motocykly JAWA Bizon
Lidová vozítka
Vozítka Velorex
Manet 90
Kniha vozítka Velorex
Motocyklové vozíky
Motocyklové vozíky PAv
Mopedy Stadion
Sidecary VELOREX
Videoarchiv
Francouzské motocykly
Literatura
OILMASTER
MotoMagazín na Youtube
MotoMagazín na Rajčeti
Motocyklové vozíky PAv - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
Jawa Californian - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
  Dodatky knihy
  Fan club Velorex
Vrchní, zdrhni!
www.jawadily.cz
Jawa ze souboru Naše motocykly
Žebříček článků
Klasici na České Tourist Trophy 2022
Ve stopě zlínské šestidenní 2018
300 zatáček Gustava Havla 2019
Ve stopě zlínské šestidenní 2020
Klasici do 500 a 750 cm3 na České Tourist Trophy 2019
300 zatáček Gustava Havla 2015
Bugatti Grand Prix Zlín 2022
Pérák 2015
Brno Revival 2019
NIPPON RETRO 2025
Branná 2018
Classic Show 2015
Muzeum českého road racingu v Hořicích
Bugatti Grand Prix Zlín 2021
Česká Tourist Trophy + IRRC 2025
Jawa Pérák v domácí reklamě
Slovácký okruh 2018
Oldtimer Festival 2016
7. Sjezd Jawistů v Luhačovicích
Kawasaki ZX-12R
Honda CBR 900 RR Fireblade
Česká Tourist Trophy - IRRC 2019
Grand Prix Bugatti 2019
Velorex 1960
Dodatek ke knize VI
Publikování nebo další šíření obsahu serveru motomagazin.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno. © Jiří Bartuš