MotoMagazín     VeteránInzerce     VeteránForum     VeteránKalendář    Jawa Californian    Japonské klasické motocykly           19.1.2021 00:03         
 ÚVOD   INFORMACE  AKCE / REPORTÁŽE  ARCHIV  ČLÁNKY  MAGAZÍN - BLOG  INZERCE      KOMERČNÍ INZERCE  KONTAKTY
MotoMagazínwww.mototechnik.cz

| Reportáže | II. čínské motocyklové dobrodružství Petra Hošťálka |
Česká Třebová 27.-29.8.2004
Letiště U Dvora, Česká Třebová
  Sraz majitelů vozítek VELOREX k 80. narozeninám Mojmíra Stránského

  Letošní rok se pyšní mnoha významnými jubilei, která jsou plně spjata s vozítky Velorex. 70 let uplynulo od zrodu myšlenky výroby vozítka, 80. výročí narození slaví mladší z konstruktérů Velorexu pan Mojmír Stránský a 90 let by oslavil starší z konstruktérů, František Stránský.

  Na počest těchto významných životních milníků uspořádal, ve dnech 27.-29.8.2004, Ivo Fajman, pod záštitou pana Mojmíra Stránského a města Česká Třebová, SRAZ MAJITELŮ vozítek VELOREX. A nebyl to sraz jen tak ledajaký.

  V pátek byla v kulturním centru Třebová slavnostně zahájena výstava VYNÁLEZCE A KONSTRUKTÉR MOJMÍR STRÁNSKÝ. Výstava si klade za cíl přiblížit návštěvníkům život a dílo Mojmíra Stránského, třebovského rodáka. Otevřena bude do 10.9.2004 denně od 9-12 a 14-17 hodin.

Výstava VYNÁLEZCE A KONSTRUKTÉR MOJMÍR STRÁNSKÝ Výstava VYNÁLEZCE A KONSTRUKTÉR MOJMÍR STRÁNSKÝ

  V sobotu čekal na účastníky i návštěvníky bohatý program na letišti U Dvora. Vše začalo společnou jízdou městem po místech, která jsou spjata z životem Mojmíra Stránského. Celou trasu lemovaly zástupy jásajících občanů města.

Start sobotní společné jízdy městem Start sobotní společné jízdy městem

  Každý zaregistrovaný účastník dostal, jako pozornost od pořadatelů, kupón pro nákup občerstvení v hodnotě 50 Kč a informační leták, podle kterého mohl každý individuálně navštívit a poznat místa spjatá s životem pana Mojmíra Stránského.

  Odpolední program pokračoval soutěží Velorexů v jízdě zručnosti na čas, představením automobilového kaskadéra, ukázkou letecké akrobatické sestavy na letadle Z50L. Programu též přihlíželo na 200 motorkářů, kteří svými stroji zcela zaplnily zbylou část volné letištní plochy.

Jízda zručnosti na čas Jízda zručnosti na čas Jízda zručnosti na čas
Jízda zručnosti na čas Jízda zručnosti na čas Jízda zručnosti na čas

Konstruktér Velorexu, Mojmír Stránský Konstruktér Velorexu, Mojmír Stránský
  Oslavenec, pan Mojmír Stránský, byl celý den na roztrhání...

Česká Třebová 28.8.2004  Hlavní organizátor Ivo Fajman se snažil vše dokonale zadokumentovat.

Česká Třebová 28.8.2004   Kdo ví, zda návštěvníci ocenily původnost tohoto Velorexu.

  Milovníky historie jistě potěšila účast vozítka Superlaminát, na jehož vývoji se podílel kdo jiný než Mojmír Stránský.

Superlaminát Superlaminát

Os-kar z roku 1940-1942   Skutečnou lahůdkou bylo představení jednoho z prvních prototypů vozítka Os-kar z roku 1940-1942, předchůdce pozdějšího Velorexu. Jde zcela jistě o nejstarší dochovaný Os-kar. Důstojnou společnost mu dělal unikátně zachovalý Velorex z roku 1955. Oba stroje jsou téměř učebnicovou ukázkou odborného přístupu k renovaci a tedy si zaslouží bližší pozornost.

  S vozítkem Os-kar se můžete detailně seznámit v článku Os-kar, prototyp 194x.

  V delším setrvání na srazu mi bohužel zabránily osobní povinnosti. O dalším dění na srazu tedy jen dle plánovaného programu:
  Podvečerní program měl pokračovat startem Velorex expedice Velblorex 2004 do Maroka a vyvrcholit slavnostním předáním darů panu Mojmíru Stránskému. Hlavním darem byla Kniha existujících Velorexů vytvořená Ivo Fajmanem za přispění mnoha desítek Velorexářů. Pro účastníky i návštěvníky byl připraven obří dort, jak jinak než jako maketa Velorexu. Ukončení srazu bylo plánováno na neděli slavnostní jízdou městem v koloně.

Jiří Bartuš              
Podpořte MotoMagazín investováním do reklamy na jeho stránkách. Nabídněte své produkty širokému spektru zdejších návštěvníků. Nabízíme širokou škálu možností. Od obrazové reklamy, přes textovou až po PR články.


DISKUSE K ČLÁNKU
Provozovatel serveru nenese žádnou dopovědnost za obsah vložených příspěvků
Zodpovězená témata (2/5): Strana 1 / 1
 Články o srazu uveřejněné v Českotřebovském zpravodaji naleznete na těchto internetových adresách:

http://zpravodaj.ceskatrebova.cz/8_04web/Vystava%20Velorex.htm
http://zpravodaj.ceskatrebova.cz/8_04web/Velorex_nedele.htm
http://zpravodaj.ceskatrebova.cz/7_04web/Stransky_vystava_pozvanka.htm
http://zpravodaj.ceskatrebova.cz/8_04web/Velorex_tiskovazprava.htm
http://zpravodaj.ceskatrebova.cz/7_04web/7_04images/VELOREX_PLAKAT.jpg
    [Jiří Bartuš]
    (23. 09. 2004)
 Další fotografie naleznete na stránkách Aeroklubu Česká Třebová:
http://www.aeroklubceskatrebova.cz/Foto/ gal35.html
http://www.aeroklubceskatrebova.cz/Foto/ gal36.html    [Jiří Bartuš]    (11. 10. 2004)
Přidat odpověď    (1)
 ČT
Na obrázku není nejstarší Oskar - čalouník, ale jak jsme se později dověděli (myslím, že to netušil ani současný majitel, tak se jedná o okopírovaného čalouníka (nějaký to soused p.Mojmíra si udělal něco podle sousedského vzoru), takže je to dobová kopie.
Start:
Poněkud se nevydařil, Expedice odjela, aniž by to někdo věděl. Prý to hlásila nějakému pomeznímu pořadateli, který měl asi jiné starosti...je zvláštní, že to neřekli aspoň Eifellovi, pravda je to prcek a asi ho neviděli....
Dárky:
Konečně bylo předáno Album, na kterém se dosti lidí podílelo. Podle pana Mojmíra:"Takovou knihu jsem ještě neviděl, má to 15-20cm hřbet (pravda je 15cm hřbet, trochu menší A3, 9kg, cca 500stran a tedy i vozítek, v krásném koženkovém obalu).
Hodně lidí se ptalo, co slibované tištěné album - takže takto:
Jelikož cena barevného tisku je závratná a práce nad hlavu, tak se pokusíme vydat "Knihu Velorexu", kde by byla historie, současnost, návody, ....pokud máte zájem, tak se určitě ozvěte Eifellovi (Ivo Fajman Fan Club Velorex), ať známe přesný počet zájemců, pokud nás bude málo mohla by být tato jedinečná kníha ohrožena. Bližší info poslední VK.    [jirka]
    (08. 09. 2004)
 Z toho co napsal Jirka je vidět, že se nikdy nezaobíral historickým pátráním. To co napsal sice přesně říkal Mojmír Stránský, jenže Jirka si neuvědomuje, že i pan Stránský má slabou paměť. Já vlastnil nějaký čas tu tříkolku, kterou vyrobil jeho soused - a vypadala konstrukčně opravdu jinak.
Vyfotografovaný stroj je téměř totožný s dobovou fotkou, je na jeho kyvných ramenech vyraženo číslo patentu Franty Stránského - to nic neznamená? Jen tak pro zajímavost - když byl tento stroj postaven, bylo Mojmírovi asi 16 let a tříkolky s o deset let mladším bratrem teprve vynalézali. Takže na
tomto místě prosím každého, kdo si bude hrát na chytrého a neověří si informaci z více zdrojů, aby se napřed s někým poradil.    [Eiffel]    (10. 09. 2004)
Přidat odpověď    (1)
Nezodpovězená témata (3/5):
 Video ze srazu

Z dopisu Ivo Fajmana:
Povedlo dát dohromady video z oslav v České Třebové (jízda městem, povídání pana Stránského a jeho dětí - i děti Františka Stránského - u míst souvisejících s historií Velorexu, prohlídky strojů - včetně asi nejstaršího dochovaného prototypu, rozhovory s účastníky, beseda, krájení 154 kg těžkého dortu, promítání filmu z roku 1954, noční jízdy po letišti, kaskadérské kousky s autem i letadlem, prostě vše co tam bylo).
Jeho délka je po úpravach ve studiu 35 minut a pikantností je i zpomalený záběr převrácení jednoho Velorexu za jízdy skoro až na střechu.
Cena videokazety je 250,- Kč a můžete si ji koupit přímo u výrobce:
Břetislav PETR, Salmova 18, 678 01 Blansko, Tel.: 516 415 313, Mobil: 736 773 175, E-mail: artv@artv.cz
nebo u mě
Ivo Fajman 9.května 23, 678 01 Blansko, Tel.: 516 412 856, Mobil: 723 273 105, E-mail: velorex@email.cz

Kdo bude chtít poslat videokazetu na dobírku, musí počítat s poštovným a balným ve výši 100,- Kč. Kdo ji bude chtít poslat jen jako dopis (nikdo nezaručí ztrátu, i když se to nestává), musí počítat s poštovným a balným 50,- Kč.
Kdo na ni nespěchá, tomu ji vezmeme na sraz nebo kamkoli, kam pojedeme - po předchozí domluvě.

Eiffel (velorex@email.cz)


[Jiří Bartuš]      (06. 10. 2004)
 Musím opravit Jirky: Kniha existujících Velorexů nebyla vytvořená jen Ivo Fajmanem, ale i Jirkou Budějovským a Zdenkem Říhou (pomáhala i Karolínka). Jeden člověk by to fakt nezvládl, protože těch strojů v Albu je kolem 500 kusů ...
[Eiffel]      (20. 09. 2004)
 V článku došlo k omylu - zřejmě v rozčilení: Mojmír byl samozřejmě o 10 let mladší než jeho bratr František. Tímto se čtenářům omlouvám.
[Eiffel]      (17. 09. 2004)

NOVÉ TÉMA
Pouze pro založení nového diskusního tématu
Diskuse není určena k podávání inzerce. Příspěvky posouzené jako inzerce budou z diskuse odstraněny. K soukromé bezplatné inzerci použijte oddíl Inzerce.
 Jméno:     
 E-mail:     
Nutno vyplnit text a jméno
Upozornění: Vkládejte pouze příspěvky, které souvisí s danou tématikou. Nepatřičné příspěvky budou z diskuse odstraněny.

Tip: V textu můžete používat tyto HTML tagy: <U>, <I>.
Při editaci se Enter bere jako odřádkování, které se zobrazuje.

Komerční inzerce
Renovace a oprava nejrůznějších palivových nádrží navíc umí hodit vašeho veterána do gala.
Nové články
Brno Revival 2019
Jawa 300 CL a vozík PAv
Suzuki TC200
Pérák ze stodoly
Můj život Pekelného Anděla
Medzinárodné motocyklové preteky Letisko Trenčín 2020
Mad Max Style…
Yamaha FZ 750
Ve stopě zlínské šestidenní 2020
Pérák 2020
XXXVIII. Nepomucký trojúhelník
Sraz patinovek a bastlů
NIPPON RETRO 2020
Renovace motocyklu Jawa 350 typ Californian II z výrobní série pro Ministerstvo vnitra
Kawasaki Z H2 a nová Čechie-Böhmerland
Velorex 1960
Vozítko Super laminát
Lidová vozítka

PODPOŘTE NÁS
SDÍLENÍM ČLÁNKU

MotoMagazín na facebooku


Témata
INZERCE     Nový inzerát
Japonské motocykly
Poválečné motocykly ČZ
Jawa Pérák
Motocykly JAWA 500 OHC
Motocykly JAWA Bizon
Lidová vozítka
Vozítka Velorex
Manet 90
Kniha vozítka Velorex
Motocyklové vozíky
Motocyklové vozíky PAv
Mopedy Stadion
Sidecary VELOREX
Videoarchiv
Francouzské motocykly
Literatura
OILMASTER
MotoMagazín na Youtube
MotoMagazín na Rajčeti
Motocyklové vozíky PAv - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
Jawa Californian - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
  Dodatky knihy
  Fan club Velorex
Vrchní, zdrhni!
www.jawadily.cz
Žebříček článků
Brno Revival 2019
7. Sjezd Jawistů v Luhačovicích
Česká Tourist Trophy 2016
Pérák 2015
Setkání veteránů Holešov
Pérák 2016
Classic Show 2015
III. Pohár motorových dvoukolek
300 zatáček Gustava Havla 2015
300 zatáček Gustava Havla 2019
300 zatáček Gustava Havla 2018
Nepomucký trojúhelník 2018
Česká Tourist Trophy 2017
NIPPON RETRO 2018
300 zatáček Gustava Havla
Branná 2018
Slovácký okruh 2018
NIPPON RETRO 2019
Česká Tourist Trophy 2018
XXXVIII. Nepomucký trojúhelník
Pérák 2017
X. setkání motocyklů Jawa 500 OHC
Grand Prix Bugatti 2019
Sraz patinovek a bastlů
Česká Tourist Trophy - IRRC 2019
   Nahoru      TISK Publikování nebo další šíření obsahu serveru motomagazin.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno. © Jiří Bartuš